Edukacja

Podsumowanie programu Erasmus na 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowano system wymiany uniwersyteckiej Erasmus na 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, fot. X/@MNiSW_GOV__PL
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowano system wymiany uniwersyteckiej Erasmus na 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, fot. X/@MNiSW_GOV__PL
podpis źródła zdjęcia

Dwieście sześćdziesiąt sześć tysięcy polskich studentów skorzystało z programu Erasmus od 2004 roku. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowano system wymiany uniwersyteckiej Erasmus na 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

,,

Tylko w roku 2024 roku na tę wymianę młodzieży wydamy 262 miliony euro i te 15 tysięcy polskich studentów wyjeżdżających co roku na zagraniczne uczelnie najlepiej świadczy o tym, jak ważny jest to program. Widzimy wyraźnie również ogromne zainteresowanie Polską i polskimi uczelniami, co nas bardzo cieszy, bo to jest jeden ze strategicznych celów ministerstwa, by umiędzynarodawiać polską naukę


- powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Polska coraz bardziej popularnym kierunkiem dla studentów

Najchętniej wybieranym przez polskich studentów kierunkiem od lat pozostaje Hiszpania, gdzie wyjechały 43 tysiące osób.


Kolejne miejsca zajmują Niemcy (40 tysięcy) i Włochy (27 tysięcy).


Coraz częściej również studenci z innych państw chcą przyjeżdżać w ramach programu do Polski.


Na początku istnienia programu stosunek Polaków wyjeżdżających za granicę do obcokrajowców przyjeżdżających do Polski wynosił 10:1. Obecnie statystyki te się wyrównują, a polskie uczelnie są jednymi z najchętniej wybieranych w Europie.


W sumie 208 tysięcy studentów odwiedziło nasz kraj w ramach Erasmusa, najwięcej z Hiszpanii (49 tysięcy), Turcji (47 tysięcy) i Francji (20 tysięcy).


Podczas Erasmusa studenci mogą wyjeżdżać na uczelnie w całej Europie, ale też na niektóre uczelnie pozaeuropejskie, w tym do Indii, Izraela, Stanów Zjednoczonych czy Turcji, by tam przez semestr lub rok zdobywać wiedzę oraz integrować się z rówieśnikami z innych państw.

Erasmus początkowo dotyczył tylko szkolnictwa wyższego

Dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski podkreślił, że Erasmus, który początkowo dotyczył tylko szkolnictwa wyższego, stał się programem wszystkich sektorów edukacyjnych poczynając od szkół podstawowych po Uniwersytety Trzeciego Wieku.


Istnieją możliwości skorzystania z projektów wolontariatu, specjalnych projektów dla pracowników sektora edukacji i sportu, szeregu projektów dla uczniów, ale też programu staży.

Unijny program Erasmus, fot. PAP/Mateusz Krymski
Unijny program Erasmus, fot. PAP/Mateusz Krymski

Program Erasmus powstał w 1987 r. Polscy studenci otrzymali do niego dostęp w 1998 r.

Nazwa inicjatywy nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak wielu wybitnych ludzi renesansu, kształcił się w wielu ośrodkach akademickich w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.


Program Erasmus powstał w 1987 roku jako zakrojony na szeroką skalę europejski program wymiany studentów.


Polscy studenci otrzymali do niego dostęp w 1998 roku (ówcześnie Erasmus był częścią Programu Sokrates). Mimo, że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami.


W latach 1995-2006 Erasmus dla szkolnictwa wyższego wchodził w skład wspólnotowego programu Sokrates, w latach 2007-2013 był częścią programu „Uczenie się przez całe życie”, a od roku 2014 jest częścią programu Erasmus+, programu Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia, szkoleń, młodzieży i sportu.


Erasmus+ wspiera uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców oraz osoby dorosłe a także wolontariuszy w realizowaniu międzynarodowych projektów służących zwiększaniu kompetencji.


Administrowaniem programem w Polsce zajmuje się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Agencji Narodowej Programu Erasmus+ oraz Programu Europejski Korpus Solidarności. Działa ona we współpracy z ministerstwami pełniącymi rolę tzw. władzy krajowej. Są to: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

źródło: IAR, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat