Kultura

Wystawa o udziale Włochów w powstaniu styczniowym

Udział włoskich bojowników w powstaniu styczniowym to mało znana karta polskiej historii. Towarzystwo Dantego Alighieri postanowiło przybliżyć losy powstańców z Italii, fot. FB/Muzeum Niepodległości
Udział włoskich bojowników w powstaniu styczniowym to mało znana karta polskiej historii. Towarzystwo Dantego Alighieri postanowiło przybliżyć losy powstańców z Italii, fot. FB/Muzeum Niepodległości
podpis źródła zdjęcia

Udział włoskich bojowników w powstaniu styczniowym to mało znana karta polskiej historii. Towarzystwo Dantego Alighieri postanowiło przybliżyć losy powstańców z Italii, dzięki czemu w Muzeum Niepodległości można oglądać wystawę „Viva La Polonia! Braterstwo Narodów w Powstaniu Styczniowym”.

Ekspozycja upamiętnia Włochów, którzy podczas Powstania Styczniowego byli więźniami Cytadeli Warszawskiej. Ich losy były przykładem braterstwa Włochów i Polaków w XIX wiecznej walce o niepodległość.

Wydarzenia wspólnej historii Włochów i Polaków

Autorzy wystawy - Warszawskie Towarzystwo Dante Alighieri - odtwarzają wydarzenia wspólnej historii Włochów i Polaków, którzy od czasów napoleońskich walczyli o niepodległość.


W powstaniach przeciwko okupantowi, Włosi i Polacy razem walczyli najpierw na Półwyspie Apenińskim, a następnie nad Wisłą.



We Włoszech z ochotniczą armią Giuseppe Garibaldiego, w trzech wojnach niepodległościowych walczyli dzielni polscy oficerowie, którzy po powstaniu listopadowym w 1831 r. zostali zmuszeni do emigracji do Francji.


Braterstwo narodów polskiego i włoskiego opierało się nie tylko na waleczności w walce, ale także na wspólnej akcji politycznej prowadzonej przez filozofa Giuseppe Mazziniego, jednego z ojców włoskiego narodu oraz księcia Adama Czartoryskiego, który był uczniem Scipionego Piattoli, legislatora Konstytucji 3 Maja.


Włosi i Polacy, jako jedyne narody starego kontynentu, mówiąc o wolności i niepodległości swoich ojczyzn, mówili także o Europie, która mogłaby się zjednoczyć w obronie pokoju i stabilności między narodami.

Francesco Nullo - bohater Polski i Włoch

Kiedy więc wszystkie królestwa Europy w obawie przed reperkusjami ze strony Rosji postanowiły nie wspierać Polaków w ich oporze przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy, pułkownik Francesco Nullo, który był członkiem Sztabu Generalnego Legionów Garibaldiego – poruszony braterską miłością wobec tych, którzy kilka lat wcześniej na Sycylii będąc jego towarzyszami broni, walczyli za wolność Włoch - zebrał VIII Brygadę Garibaldiego i potajemnie przedostał się do Galicji, gdzie na polach bitew stawił czoła Kozakom na żołdzie cara Rosji. Zginął 5 maja 1863 roku na polu bitwy w lesie pod Krzykawką.

,,

Chcemy, by jak najwięcej ludzi o tym usłyszało. Francesco Nullo, poruszony walką Polaków we Włoszech, takim braterstwem, postanowił przedostać się tutaj w ziemie, gdzie obecnie mamy Polskę. Jeżeli chodzi właśnie o te osobistości, to wszystkie wywodzą się od ósmej brygady Garibaldiego, które potajemnie przedostały się do Galicji, ale to właśnie Francesco Nullo jest taką głową walczących


- powiedział Karol Paolicelli z towarzystwa.

Ci, którzy w tej bitwie ocalili życie, zostali uwięzieni w cytadeli warszawskiej, a następnie zesłani na Syberię, pozbawieni wszelkich oznak człowieczeństwa.


Z Ligii Cudzoziemskiej, po amnestii 1866 r., pozostało przy życiu niewielu świadków, którzy opowiadali o zesłaniu na Syberię jako o tragicznym doświadczeniu.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Niepodległości do 17 marca.
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat