Dla Polski skuteczna ochrona granicy z Rosją i Białorusią to nie jest kwestia polityki migracyjnej, ale to być albo nie być - podkreślił w środę premier Donald Tusk, po spotkaniu z szefem rządu Norwegii Jonasem Gahr Store.
Tusk zwrócił uwagę, że Polska, oprócz granicy z obwodem królewieckim, ma też granicę z Białorusią, które to państwo - jak dodał - „de facto realizuje politykę migracyjną Putina”.
Skuteczna ochrona granicy z Rosją i z Białorusią to „to be, or not to be” dla państwa polskiego
Szef polskiego rządu powtórzył wcześniejszą deklarację, że poszukuje rozwiązań, które pozwolą „skutecznie odpowiedzieć na agresję migracyjną organizowaną przez Moskwę i przez Mińsk” z zachowaniem zasad humanitaryzmu.
Jak dodał, ci, którzy usiłują przekroczyć granice, to również ofiary Putina i Łukaszenki.
,,Dla Norwegii może jeszcze w tej chwili nie, ale dla Polski skuteczna ochrona granicy z Rosją i z Białorusią to nie jest kwestia polityki migracyjnej. To jest «to be, or not to be» dla państwa polskiego. Dlatego każde doświadczenie będzie dla nas bardzo cenne, i wymiana doświadczeń z Norwegią
- podsumował Tusk.
,,Z Polską, Estonią, Finlandią czy krajami które myślą w podobny sposób pozostajemy w ścisłym, bliskim dialogu
- powiedział Gahr.
Premier: Chcemy z Norwegią intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje
Razem z Norwegią chcemy intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje; chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki - powiedział w środę premier Donald Tusk
Szef polskiego rządu podkreślił, że współpraca z Norwegią ma priorytetowy wymiar, szczególnie w zakresie energetyki. Jednocześnie wskazał, że oba kraje mają wspólne stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, podobne problemy i podobną determinację w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji.
Podkreślił, że od tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu mając na uwadze bezpieczeństwo Polski, Europy, państw regionu północno-wschodniego. Jak wskazał, Norwegia jest dla Polski kluczowym partnerem.
,,W czwartek z premier Łotwy, w poniedziałek będę w Wilnie, z każdym rozmówcą wszędzie rozmawiamy o potrzebie zbudowania pełnego bezpieczeństwa dla Europy, Norwegii, Polski, dla innych naszych partnerów, jak skutecznie wesprzeć Ukrainę. Cieszę się, że z Norwegią mamy w stu procentach ten sam pogląd: chcemy - nasze kraje, i też chcemy motywować innych, by jeszcze zintensyfikować pomoc dla Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki. I tutaj będziemy współpracować bilateralnie i rozmawiać nad detalami
- powiedział premier.
Tusk dziękował szefowi norweskiego rządu za to, że po każdym spotkaniu z nim Polska jest „trochę bezpieczniejsza”. Zaznaczył, że jest bardzo zadowolony ze współpracy militarnej i w zakresie energetyki z Norwegią.
,,To, co kupujemy od naszych przyjaciół z Norwegii, to jest jeden z najbardziej nowoczesnych i skutecznych elementów naszej obrony nad Bałtykiem. A współpraca energetyczna zapewniła Polsce realną dywersyfikację. Ta współpraca z Norwegią ma dla nas wymiar bezpieczeństwa wprost
- ocenił Tusk.
Jak dodał, cieszy go fakt, że współpraca trzech państw skandynawskich - Norwegii, Szwecji i Finlandii - w ramach NATO będzie jeszcze bardziej intensywna, a jej częścią będzie troska o bezpieczeństwo Bałtyku. Zadeklarował, że Polska będzie współpracowała ze skandynawskimi partnerami - jeśli chodzi o militarne bezpieczeństwo państw leżących nad Bałtykiem.
,,Podkreśliłem w naszych rozmowach, że jestem gotowy do rozmowy także o detalach w tej kwestii
- zaznaczył premier.
Z kolei szef norweskiego rządu podkreślał, że od czasu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo w Europie.
Jak dodał, trzeba „mieć świadomość, o co toczy się ta wojna”.
,,Ona toczy się o wolność Ukrainy, ukraińskiego narodu
- powiedział.
Premier Norwegii zwrócił uwagę, że „Polska wzięła na swoje barki ciężar, przyjmując bardzo wielu uchodźców ukraińskich”.
,,My również - w porównaniu z liczbą ludności - też przyjęliśmy uchodźców, co ma wpływ na naszą gospodarkę
- podkreślił.
Zaznaczył, że wojna wpływa na porządek bezpieczeństwa w całej Europie.
,,Jesteśmy sąsiadem Rosji, ale równocześnie pozostajemy członkiem NATO, a więc uczestniczymy w zbiorowej obronie i będziemy stawać ramię w ramię. (...) NATO nie jest dla nikogo zagrożeniem. NATO gwarantuje zbiorowe bezpieczeństwo
Jak zaznaczył, „trzeba podejmować mądre i odpowiedzialne decyzje wzmacniające naszą obronność, naszą współpracę i wsparcie dla Ukrainy”.
,,Wiem, że w tej współpracy Polska pozostanie partnerem Norwegii, ponieważ myślimy bardzo podobnie, ponieważ dobrze się znamy. I wiem, że będziemy w najbliższych miesiącach współpracować blisko w tym zakresie
- oświadczył.
Zwrócił uwagę, że obecnie Polska i Norwegia są partnerami handlowymi technologicznymi oraz sojusznikami w NATO, w ramach którego współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa. Ocenił, że „Polska ma obecnie premiera ze statusem europejskim, dobrze znającego Norwegię i pracującego na rzecz naszych więzi”.
,,Jesteśmy gotowi do współpracy w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom
- zapewnił Jonas Gahr Store.