Religia

W Krakowie powstanie Muzeum Misyjne poświęcone męczennikom z Pariacoto

Obraz z podobiznami polskich męczenników, fot: PAP/
Obraz z podobiznami polskich męczenników, fot: PAP/EPA
podpis źródła zdjęcia

Franciszkanie zapowiedzieli, że do końca 2024 r. w Krakowie powstanie Muzeum Misyjne. Będzie w nim multimedialna wystawa poświęcona pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto.

„Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto. Będzie ono otwarte przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską” - poinformował franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

9 sierpnia 1991 roku w Peru zginęli śmiercią męczeńską dwaj polscy franciszkanie: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, fot. FB/@meczennicy.pariacoto

32 lata od zastrzelenia polskich misjonarzy w Peru

Kartka z kalendarza

Zwiedzający zobaczą m.in. rower i maszynę do pisania o. Michała, radio o. Zbigniewa, pośmiertne odznaczenia i inne rzeczy osobiste misjonarzy. Materiały audiowizualne przybliżą postacie męczenników. Dzięki technologii mappingu obrazy będą wyświetlane na ścianach. Latem część wystawy ma być prezentowana na dziedzińcu przed klasztorem. Ekspozycja będzie opisana w różnych językach, uzupełniona komentarzami naukowców.

Placówka ma być miejscem spotkań, dyskusji

Zdaniem franciszkanów ekspozycja wypełni dotychczasową lukę w polskiej nauce, muzealnictwie i oświacie, może też przyczynić się do promowania uniwersalnych wartości, „przesłania opierającego się na czynieniu dobra”.

,,

Ci nasi bracia nie tylko zanieśli Dobrą Nowinę mieszkańcom Andów, ale również na co dzień świadczyli im pomoc charytatywną i dbali o ich edukację. W czasie suszy i głodu włączyli się w krajowe i diecezjalne programy żywnościowe Caritas. Wspomagali szkoły w rozbudowie, wyposażeniu bibliotek. Miejscowych chłopów uczyli profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Zdobywali dla nich leki i sami wozili chorych do szpitala. Przygotowali projekt budowy instalacji wodnej (…) Miejscowa ludność w pierwszej kolejności misjonarzy identyfikuje z krajem ich pochodzenia. Dlatego nieprzypadkowo są nazywani ambasadorami państw, z których się wywodzą


- przypomnieli franciszkanie.

Zobacz film o polskich męczennikach z Pariacoto.

Władze peruwiańskie pośmiertnie uhonorowały męczenników najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Słońca (hiszp. El Sol del Peru). Władze polskie przyznały misjonarzom Krzyże Wielkie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w długoletniej działalności misyjnej i charytatywnej, za krzewienie oświaty wśród dzieci i młodzieży w Peru”.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Polsce pod koniec lat 80. XX w. wyjechali misje do Peru. Pracowali w ponad 70 miejscowościach w Andach.

Czytaj też: 32 lata od zastrzelenia polskich misjonarzy w Peru.

Wystawione na widok publiczny relikwie - koszule, w których oddali życie za wiarę pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wystawione na widok publiczny relikwie - koszule, w których oddali życie za wiarę pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy, fot. PAP/Darek Delmanowicz

9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew (l. 33) i o. Michał (l. 31) w Pariacoto zostali pojmani i zastrzeleni przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak (hiszp. Sendero Luminoso). 5 grudnia 2015 r. odbyła się ich beatyfikacja w Chimbote, stolicy diecezji na terenie której żyli.

Wystawę w Muzeum Misyjnym przygotuje Studio Projektowe Marek Suchowiak, mające doświadczenie w prezentacjach multimedialnych o tematyce religijnej, współpracujące m.in. z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Żup Krakowskich.

Koordynacją projektu zajmie się Biuro Promocji Kultu Męczenników, które na całym świecie popularyzuje wiedzę o błogosławionych od 2015 r. Dotychczas rozdystrybuowało m.in. relikwie I stopnia (cząstki kości) męczenników w 358 miejscach w Polsce i 235 miejscach za granicą

źródło: PAP, KAI
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat