W Nowym Jorku odbył się 28 października „Memory Bring Us Together”, projekt realizowany w 80.rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, oddający hołd obywatelom Rzeczypospolitej, którzy podczas II Wojny Światowej i Holocaustu dokonali niezwykłych aktów odwagi w walce o wolną Polskę i obronę godności człowieka.
„Memory Bring Us Together” - „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”
Wieczór rozpoczęła wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która upamiętnienia wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa.
Wśród żołnierzy generała Andersa, jak i towarzyszącej im ludności cywilnej, wielu było polskich Żydów, obywateli przedwojennej Rzeczypospolitej.
Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.
„Memory Bring Us Together” - relacje naocznych świadków z okresu II wojny światowej i Holocaustu
Zaprezentowano także film edukacyjny z materiałami dokumentalnymi i relacjami naocznych świadków z okresu II wojny światowej i Holocaustu.
Projekcję rozpoczęły materiały filmowe z przedwojennej Warszawy, gdzie mieszkała druga po Nowym Jorku największa diaspora żydowska na świecie. Kolejne sceny ukazały wybuch II Wojny Światowej, która pochłonęła kilkadziesiąt milionów ofiar stając się najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości.
Następnie pokazano bohaterską obronę Warszawy i terror okupanta, powstanie Getta, jego codzienne życie, relacje świadków, oraz tragedię zwykłych ludzi, którzy mimo strachu i samotności walczyli o każdy nowy dzień. Ich cichy opór był tak samo ważny jak ten z bronią w ręku.
Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć też Auschwitz-Birkenau, relacje więźniów w tym wypowiedź Edwarda Mosberga, byłego więźnia obozu Auschwitz- Birkenau, który podczas Międzynarodowego Marszu Żywych w maju 2022 roku zaznaczył, że należy pamiętać, że funkcjonowały niemieckie a nie polskie obozy zagłady. Edward Mosberg przypomniał rodzinę Ulmów i Jana Karskiego.
W produkcji ukazano także powstanie w Getcie Warszawskim i sylwetki jego dowódców.
„Memory Bring Us Together” - polscy kompozytorzy pochodzenia żydowskiego
W części artystycznej uczestnicy mogli wysłuchać między innymi muzyki Fryderyka Chopina, w tym jego klasyki z filmu „Pianista” Romana Polańskiego oraz utwory polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego:
• Władysława Szpilmana, który przeżył tylko dzięki miłości do muzyki
• Szymona Laksa naczelnika Orkiestry więźniów obozu Auschwitz- Birkenau
• ocalałego z Holokaustu Władysława Weinberga
• Aleksandra Tansmana uratowanego przez Charliego Chaplina.
Utwory zaprezentowali znakomici artyści z Kanady, Polski i Ukrainy.