W 2022 roku Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
Senatorowie w uchwale przypominają, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata.
Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.
W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika:
,,Przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.
Znaczek pocztowy z wizerunkiem Mikołaja Kopernika
Znaczek pocztowy emisji filatelistycznej „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” zaprezentowano 25 stycznia w Warszawie podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniom Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Jubileuszowa edycję znaczka przedstawia podobiznę Mikołaja Kopernika - sporządzoną na podstawie portretu astronoma, który znajduje się w epitafium w bazylice katedralnej we Fromborku, jedynego jego wizerunku, który zachował się we Fromborku.
Jak podkreślił prezes zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski, znaczek jest unikalny, gdyż i prezentowana postać jest unikalna.
,,To jeden z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie, człowiek renesansu. Człowiek, który poprzez «przewrót kopernikański» zrewolucjonizował świat
- powiedział.
Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego.
Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.