„Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ” - to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Sejmie. Ekspozycja została przygotowana przez redaktorów gazety „Głos znad Niemna na uchodźstwie” Iness Todryk-Pisalnik oraz portalu znadniemna.pl Andrzeja Pisalnika we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”.
Organizator wydarzenia, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z PiS powiedziała, że wystawa jest wyrazem solidarności z dziennikarzem więzionym przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
Ekspozycja ma przypomnieć Polakom o tym, że Andrzej Poczobut od ponad 2 lat jest torturowany przez białoruskie władze. W ocenie wicemarszałek Gosiewskiej w ten sposób należy zdefiniować złe warunki, w jakich przebywa dziennikarz oraz brak możliwości kontaktów z otoczeniem, m.in. rodziną. To negatywnie wpływa na zdrowie Andrzeja Poczobuta.
- Proces Andrzeja Poczobuta
- Polska: Wystawa „Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ”
- Gość programu: Paweł Łatuszka
Wystawa „Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ” obrazuje działalność dziennikarza
Małgorzata Gosiewska poinformowała, że ekspozycja składa się ze zdjęć, które przypominają jego działalność i zaangażowanie w odkrywanie historii Polski oraz w walkę o prawdę historyczną i miejsca pamięci.
Według wicemarszałek, że Andrzej Poczobut jest „współczesnym żołnierzem niezłomnym”.
Wystawę „Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ” można obejrzeć także online.
25 stycznia rozpoczęła się kolejna rozprawa sądowa w sprawie Andrzeja Poczobuta
Kolejna rozprawa sądowa w sprawie działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta rozpoczęła się w środę rano. Taką informację uzyskała PAP telefonicznie w sądzie obwodowym w Grodnie, przed którym proces toczy się za zamkniętymi drzwiami.
Decyzję o utajnieniu procesu podjął sędzia podczas pierwszego posiedzenia, 16 stycznia; wnioskował o to prokurator. W związku z tym na salę ani do sądu nie mogą wchodzić osoby, które nie uczestniczą w procesie, a więc ani bliscy Poczobuta, ani media. Adwokat nie może wypowiadać się na temat sprawy.
Proces Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i - jak wynika z informacji PAP - środowa rozprawa jest drugą z kolei. Poczobut - członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i znany dziennikarz współpracujący m.in. z „Gazetą Wyborczą” i TVP Polonia - przebywa od 25 marca 2021 roku w białoruskim areszcie.
Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. W październiku 2022 roku został przez władze wpisany na białoruską listę „osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.
Proces Poczobuta był dwukrotnie przenoszony. Początkowo miał się rozpocząć 28 listopada, potem - 9 stycznia, a w końcu wyznaczono jego datę na 16 stycznia.
Po rozpoczęciu procesu polskie MSZ po raz kolejny zaapelowało o uwolnienie Poczobuta i powtórzyło, że jest on niewinny, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie jest motywowane politycznie.
,,Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjmuje informację o rozpoczęciu procesu Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem w dniu 16 stycznia br. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca 2021 r., a zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe i motywowane politycznie
- podano w komunikacie MSZ.