Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” w 668 miejscowościach w Polsce przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. Odbyły się one także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce.
Kacper, Melchior oraz Baltazar w asyście rycerzy, pastuszków i muzyków przeszli także w orszaku Trzech Króli w Krakowie. Trzy pochody - każdy prowadzony przez jednego z mędrców - wyruszyły z różnych części miasta. Pochody symbolizowały Europę, Azję i Afrykę. Wszystkie w południe spotkały się na Rynku Głównym, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie.
Wolontariusze podczas pochodów zbierali datki na Dzieło Pomocy świętego Ojca Pio oraz na prowadzone w Afryce misje zakonu kapucynów.
Orszak kielecki wyruszył sprzed Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. W role Trzech Króli wcielili się w tym roku: dr Piotr Stępień, który był Kacprem, Baltazarem był Paweł Golański - były piłkarz, a Melchiorem - Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
Towarzyszyły im orszaki reprezentujące środowiska medyczne, sportowe oaz służby mundurowe. Po nabożeństwie orszak przemaszerował wokół świątyni i przeszedł na plac Jana Pawła II, gdzie razem kolędowano. Śpiew zainicjował Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”, działający przy Wojewódzkim Domu Kultury.
Przygotowano także grotę Narodzenia Pańskiego ze Świętą Rodziną. Trzej Królowie wręczyli dary Dzieciątku, a dla najmłodszych uczestników orszaku mieli słodkie upominki.
Orszak z okazji Objawienia Pańskiego przeszedł też w Łodzi - zakończył się pod katedrą. Miał także charakter charytatywny. Zebrane od wiernych dary, między innymi zabawki i przybory szkolne, trafiły do podopiecznych łódzkich domów dziecka i przebywających w rodzinach zastępczych. Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś dziękował wszystkim uczestnikom wydarzenia za ofiarność.
Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaku Trzech Króli w Polsce, był gościem programu Polonia24.
Kredą wypisuje się na drzwiach domów litery K+M+B lub C+M+B oraz cyfry nowego roku. Litery oznaczają imiona Magów: Kacper, Melchior i Baltazar lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: „Christus mansionem benedicat”, to znaczy „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Z kolei kadzidło służy do okadzenia mieszkania.
Święto Trzech Króli obchodzą wierni Kościoła katolickiego oraz chrześcijanie innych wyznań, jak ewangelicy i protestanci, a także Kościoły wschodnie, między innymi koptyjski i syryjski.