Religia

11 kwietnia w byłym obozie dziecięcym w Łodzi przejdzie Mała Droga Krzyżowa

Apel w Obozie wychowawczym dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi, źródło: Wikicommons
Apel w Obozie wychowawczym dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi, źródło: Wikicomons
podpis źródła zdjęcia

W piątek 11 kwietnia w Łodzi odbędzie się Mała Droga Krzyżowa poświęcona pamięci najmłodszych ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Uczestnicy nabożeństwa wyruszą spod kościoła Najświętszej Maryi Panny Łaskawej po Mszy Świętej o godz. 19.

Pamięć i modlitwa w miejscu cierpienia

Mała Droga Krzyżowa po raz czwarty przejdzie przez teren byłego obozu dziecięcego, upamiętniając losy więzionych tam polskich dzieci. Nabożeństwo rozpocznie się Eucharystią w intencji ofiar, sprawowaną w kościele przy ul. Łąkowej.


Pomysłodawcą inicjatywy jest Maciej Małecki, który mówi:

,,

Idea Małej Drogi Krzyżowej wzięła się z potrzeby serca i umysłu, z pochylenia się nad cierpieniem i losem dzieci – tych małych i bezbronnych ofiar II wojny światowej. Jak podkreśla, inspiracją do powstania wydarzenia były zarówno osobiste rozważania, jak i współpraca z historykami z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów.


Tragiczna historia najmłodszych więźniów

Obchody Wielkiego Piątku w Polsce, fot: Gettyimages

11 kwietnia odbędzie się w Warszawie „Pawiacka Droga Krzyżowa”

Religia

Obóz przy ul. Przemysłowej utworzono 1 grudnia 1942 roku na terenie Litzmannstadt Ghetto. Przetrzymywano tam dzieci w wieku od 2 do 16 lat, ale świadkowie wspominają także o niemowlętach. Pod zarządem niemieckiej policji kryminalnej dzieci były zmuszane do pracy, głodzone i torturowane.


Szacuje się, że zginęło tam blisko 200 dzieci, a przez obóz przeszło ich od 2 do 3 tysięcy. W dniu wyzwolenia, 18 stycznia 1945 roku, za drutami znajdowało się jeszcze ponad 800 małoletnich więźniów.


Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów, które objęło wydarzenie patronatem, przygotowało specjalny przewodnik z rozważaniami. Trasa nabożeństwa wyniesie około 3 kilometrów i poprowadzi uczestników przez symboliczne stacje – miejsca dawnych dramatów i bólu dziecięcego pokolenia wojny.

źródło: dzieje, PAP
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat