Religia

30 listopada 1591 r. urodził się święty Andrzej Bobola, patron Polski

Święty Andrzej Bobola, fot. pl.wikipedia.org
Święty Andrzej Bobola, fot. pl.wikipedia.org
podpis źródła zdjęcia

W życiorysach św. Andrzeja Boboli możemy przeczytać, że ten męczennik urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie na Podkarpaciu. Choć dopiero w 2002 roku został ogłoszony patronem Polski, to od zawsze był patronem polskich bojowników o wolność.

Kustosz Narodowego Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Warszawie, ksiądz Józef Niżnik w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał jedno z objawień w Wilnie, w czasach zaborów, gdy Andrzej Bobola zapowiedział odzyskanie przez Polskę niepodległości dominikaninowi, Alojzemu Korzeniewskiemu.

,,

W 1819 roku przychodzi do jego celi i przedstawia mu się jako Andrzej Bobola - jezuita


- mówił ksiądz Niżnik.

Dodaje, że jezuita ukazuje przed ojcem Korzeniewskim obraz wojny i zwraca się do niego, by powiedział Polakom, że jak skończy się wojna Polska będzie znowu na mapach świata.

,,

To wydarzenie spełniło się za 99 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość


- podkreśla ksiądz Niżnik.

Zwraca uwagę na inną z ingerencji za przyczyną Andrzeja Boboli w sprawy Polski, gdy w 1920 roku Warszawa została uratowana przed Bolszewikami dzięki nowennie do błogosławionego Andrzeja Boboli i błogosławionego Władysław z Gielniowa.

Od 16 maja 2002 roku święty Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski.

Jak dodaje ksiądz Niżnik, w jednym z proroctw Andrzej Bobola powiedział, że w odrodzonej ojczyźnie, gdy stanie się głównym patronem Polska będzie pełna rozkwitu.

Papież Pius IX
nazwał Andrzeja Bobolę największym męczennikiem Kościoła, a papież Pius XII w encyklice poświęconej świętemu Andrzejowi stawia go za wzór wiary i chlubę polskiego Kościoła.

Święty Andrzej Bobola, fot. pl.wikipedia.org
Święty Andrzej Bobola, fot. pl.wikipedia.org
Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat, wstąpił do jezuitów w Wilnie. Jako kapłan był znakomitym kaznodzieją, obchodził zaniedbane wioski, chrzcił i nawracał prawosławnych. Od roku 1652 pełnił w Pińsku urząd kaznodziei w kościele św. Stanisława.

Pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Gorliwość jezuity była powodem wrogości ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść. W maju roku 1657 Pińsk zajął oddział kozacki. Andrzej Bobola schronił się w Janowie, gdzie 16 maja Kozacy pojmali jezuitę i żądali, by wyrzekł się wiary. Jednak nawet straszliwe tortury nie złamały Andrzeja Boboli.

Święty Andrzej zginął w straszliwych męczarniach 16 maja 1657 roku. Został beatyfikowany 30 października 1853 roku, a 17 kwietnia 1938 roku Pius XI dokonał jego kanonizacji.

Relikwie patrona Polski spoczywają w Narodowym Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Warszawie.
źródło: IAR, fot. Wikipedia
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat