Dziś Święto Dziękczynienia, jeden z najważniejszych dni w roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Święto to ma charakter rodzinny, a jego nieodłącznym elementem jest pieczony indyk. Nawiązuje ono do przybycia na kontynent amerykański pierwszych europejskich osadników.
Święto Dziękczynienia przypada w czwarty czwartek listopada. Obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów europejskich osadników, którzy przybyli do Ameryki w XVII wieku.
Każdego roku podczas amerykańskiego Święta Dziękczynienia spożywanych jest ok. 46 mln indyków. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się wegańskie alternatywy, przez co tegoroczne obchody mają być „najbardziej wegańskimi w historii”.
Według badań prowadzonych na zlecenie stowarzyszenia hodowców indyków National Turkey Federation spożycie indyka podczas tegorocznego święta w czwartek planuje 88 proc. Amerykanów. Wydadzą na to łącznie 927 mln dolarów.
Tak wysoka kwota to efekt inflacji i niemal rekordowej ceny drobiu. Według danych resortu rolnictwa 7 kilogramowy ptak kosztuje w tym roku średnio 20,15 dol, o 3 dolary więcej niż w roku ubiegłym.
Święto Dziękczynienia upamiętnia kilkudniową ucztę angielskich kolonistów z Plymouth (w dzisiejszym stanie Massachussetts) z lokalnymi Indianami z plemienia Wampanoag. Ucztę wyprawiono jesienią 1621 r. i celebrowała ona pierwsze dożynki kolonistów.
Na stole kolonistów prawdopodobnie nie było indyka, tylko dziczyzna, kaczki i gęsi. Mit o indyku, jak i popularyzacja obchodów święta w jego obecnej formie to zaś głównie efekt działalności pisarki Sary Hale, tworzącej ponad 200 lat później.
Z powodu Covid-19 ubiegłoroczne Święto Dziękczynienia wielu Amerykanów spędziło samotnie albo w bardzo wąskim gronie. W tym roku, dzięki szczepieniom i powszechności testów, ponad dwie trzecie mieszkańców USA planuje obchody takie jak przed pandemią.
Amerykanie ruszyli także w świąteczne podróże. Na drogach znów powstały korki a na lotniskach zapełniły się samoloty. Wbrew obawom o zakłócenia w łańcuchu dostaw w sklepach nie zabrakło ani indyków ani innych produktów.