Religia

Ks. Franciszek Macha ogłoszony błogosławionym

Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
podpis źródła zdjęcia

Ksiądz Jan Franciszek Macha został w sobotę ogłoszony błogosławionym. Był to wyjątkowy święty, zaangażowany w działalność charytatywną śląski kapłan, zgładzony w 1942 r. przez Niemców. W Kościele katowickim będzie wspominany co roku 2 grudnia, w przeddzień kolejnych rocznic jego męczeńskiej śmierci.

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy, fot. janmacha.gosc.pl

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy

Religia
W sobotę, 20 listopada w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowana była Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Franciszka Machy, kapłana - męczennika, zamordowanego w czasie II Wojny światowej. Liturgii przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji spraw Kanonizacyjnych. 

Podczas uroczystości odsłonięto wykonany przed laty przez b. rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Antoniego Cygana wizerunek ks. Jana Machy, umieszczony na czas uroczystości w lewej części prezbiterium katedry. Wśród przekazanych podczas mszy darów był m.in. przesłany przez prezydenta Andrzeja Dudę kielich mszalny, będący wyrazem duchowej łączności głowy państwa z uczestnikami uroczystości. 

1 / 5 zdjęć
Item 1 of 5
Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Ks. Jan Macha zostanie patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Do izby pamięci przy seminarium trafią przekazane przez rodzinę duchownego jego relikwie, które zostały w sobotę procesyjnie wniesione do katedry. To zrobiony ze sznurka w areszcie różaniec, krzyżyk wykonany z drzazgi ze stołu, zakrwawiona chusteczka znaleziona w spodniach przekazanych rodzinie po egzekucji, a także list pożegnalny napisany kilka godzin przed śmiercią ze słowami, które stały się mottem procesu beatyfikacyjnego: „Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie”. 

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz instytucji, członkowie rodziny ks. Jana Machy, duchowieństwo i liczni wierni.
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat