Edukacja

Polonijna współpraca w Toruniu

Plakat XXIII Forum Polonijnego w Toruniu
podpis źródła zdjęcia

W Akadami Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęło się dziś 23. Forum Polonijne. Wydarzenie ze względów bezpieczeństwa zarówno prelegentów jak i uczestników zorganizowane zostało w formie hybrydowej.

Wydarzenie jest owocem współpracy Sekretarza Stanu Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka oraz Stowarzyszenia Dumni z Polski. Na program Forum składają się z konferencje sekretarza stanu pt. „Wyzwania pokoleniowe – dziedzictwo nestorów Polonii” oraz Stowarzyszenia Dumni z Polski pt. „Współczesne wyzwania młodzieży polonijnej”.

Tegoroczne Forum odbywa się pod hasłem „Wyzwania pokoleniowe – dziedzictwo nestorów Polski”. List do uczestników wydarzenia skierował minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek:
,,

„Młodzi Polacy mieszkający za granicą to niebywale istotne wsparcie w promocji pozytywnego i opartego na prawdzie wizerunku naszej Ojczyzny i Narodu. My, rodacy mieszkający w Ojczyźnie, z podziwem patrzymy na Wasze starania, by zachować polską kulturę i tradycję w najodleglejszych nawet zakątkach świata. Dziękujemy Wam za to – gdyż i nas samych mobilizuje to do większej troski o dobro, któremu na imię Polska”


W słowach skierowanych do młodej Polonii minister Czarnek zaznaczył, że polski departament edukacji prowadzi aktywną politykę polonijną, nakierowaną na edukację młodego pokolenia Polonii. „Na programy stypendialne adresowane do osób polskiego pochodzenia w 2021 r. przeznaczyliśmy ponad 50 mln zł” – pisze minister. Forum prowadzi Jan Dziedziczak.
Forum Polonijne Młodych, źródło: Stowarzyszenie Dumni z Polski
Forum Polonijne Młodych, źródło: Stowarzyszenie Dumni z Polski
Prezes Stowarzyszenia Dumni z Polki Dariusz Jóźwiak zaznaczył, że organizacja w Forum uczestniczy już od dziesięciu lat z przerwą, spowodowaną ograniczeniami pandemicznymi. „Prowadzone przez nasze stowarzyszenie Internetowe Forum Polonijne powstało niejako na bazie Forum Polonijnego organizowanego tutaj w Toruniu. W ramach projektu systematycznie łączymy się z młodym pokoleniem i wspólnie działamy” – mówi Jóźwiak podkreślając, że celem prowadzonego przez niego Stowarzyszenia jest łączenie młodej Polonii w działaniu na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska.

Program Forum obfituje w wiele ciekawych paneli oraz dyskusji, w których udział wezmą młodzi Polacy mieszkający w Australii, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Opowiedzą oni o tym, jakie wyzwania stoją przed młodymi żyjącymi na obczyźnie.

Dzięki formule hybrydowej, udział w wydarzeniu mogła wziąć Polonia mieszkająca w najdalszych zakątkach świata.

Pierwszy dzień konferencji zakończy uroczysta Msza święta. 19 listopada uczestnicy wydarzenia będą dyskutować o tym, jak budować dobre imię Polski poza jej granicami oraz jak odpowiedzialną rolę pełni Polonia, która jest ambasadorami naszej Ojczyzny na obczyźnie.
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat