Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli dziś Święta Wielkanocne. W tym roku przypadają one cztery tygodnie później niż u katolików.
Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie rozpoczynające się o północy. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył takim uroczystościom w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku – stolicy województwa, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych – przewodniczył im ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
Przed rozpoczęciem jutrzni, najpierw do metropolity Sawy i katedry w Warszawie, a stamtąd do wielu prawosławnych parafii w całym kraju, dotarł Święty Ogień z bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, przywieziony do kraju w sobotni wieczór przez delegację polskiej Cerkwi.
W swoim liście paschalnym do wiernych i duchowieństwa sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa jest triumfem wiary i dowodem jego nauczania o zbawieniu.
Niedzielne śniadanie wielkanocne to u wielu wiernych pierwszy obfity posiłek po bardzo ścisłym poście utrzymywanym w Wielkim Tygodniu, a dla niektórych – po całym okresie postu bez mięsa, a nawet nabiału. W niektórych rodzinach spożywane było już nad ranem, po powrocie z kilkugodzinnych paschalnych nabożeństw. Na stole pojawiły się też pokarmy święcone w Wielką Sobotę.
Dokładna liczba osób prawosławnych w naszym kraju nie jest znana. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną. Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ok. 50 tys.
Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.
„Składamy całemu duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w naszym kraju najlepsze, najserdeczniejsze życzenia. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to czas wielkiej radości i umocnienia duchowego, które płyną ze zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem” – powiedział prezydent Andrzej Duda w opublikowanym filmie.
„Życzymy Państwu miłego, pięknego, rodzinnego przeżywania świąt. Bożego błogosławieństwa, zdrowia, pogody ducha, wytchnienia oraz przyjemnego odpoczynku” – dodała Agata Duda.
Prezydent życzył też „pokrzepiającej nadziei i otuchy, że obecny trudny czas już niedługo odejdzie do przeszłości”.
Andrzej Duda podziękował też za wszystko, co Kościół prawosławny, Kościół greckokatolicki i inne Kościoły wschodnie w Polsce wnoszą od tylu wieków do polskiej skarbnicy duchowej, kulturowej i społecznej. „Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny” – podkreślił prezydent.