Religia

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

fot. Godong/Universal Images Group/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Dzień ten został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku w odpowiedzi na apel świętego Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina nam o zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, poczęcie w cudowny i dziewiczy sposób Syna Boga za sprawą Ducha Świętego, przypomina proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd. 

„Niebieski posłaniec przychodzi do Matki Bożej i zwiastuje niesamowitą sprawę. Maryja, skromna, młoda dziewczyna ma zostać Matką Syna Bożego. Panie Boże, jak Ty potrafisz zaufać człowiekowi? Jak Ty kochasz tego człowieka? Jak potrafisz dać zadania, które go zaskoczą, ale które z Twoją pomocą człowiek podejmuje.” - podkreśla duszpasterz.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada często w trakcie Wielkiego Postu. Uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. 

Uroczystość Zwiastowania zapoczątkował Kościół Wschodni od V wieku. Na Zachodzie święto przyjęto od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego. W swoich początkach uroczystość była uważana za święto Pańskie. Akcentowano pierwszy akt przyjścia Syna Bożego na ziemię i rozpoczęcia dzieła naszego zbawienia. Z czasem świętu nadano charakter maryjny, pierwszą osobą czyniąc Maryję jako „błogosławioną między niewiastami”, wybraną w planach Boga na Matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego. 
źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat