Polska

Rząd przyjął ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych

Rząd przyjął ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych (fot. PAP/Paweł Supernak)
podpis źródła zdjęcia

Rząd przyjął nowelizację ustawy o dowodach osobistych, która ma zmniejszyć ryzyko fałszowania dokumentów tożsamości. W nowych dowodach osobistych znajdą się odciski palców i podpis.

Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej. Państwa wspólnoty są zobowiązane między innymi do wprowadzenia w dokumentach drugiej cechy biometrycznej - czyli odcisków palców. Pobieranie odcisków będzie odbywać się podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego. Zapis w ustawie nie dotyczy osób poniżej 12. roku życia oraz osób, u których pobranie odcisków jest niemożliwe ze względów fizycznych. Nowe dowody osobiste będą wydawane z dziesięcioletnim okresem ważności, dzieciom do 12. roku życia na pięć lat. Osoby, które z powodów medycznych (oparzenie, wypadek) nie mogą złożyć wniosku o nowy dokument, zostanie wydany dowód tymczasowy na 12 miesięcy.

Z dniem wejścia ustawy w życie - 2 sierpnia 2021 roku - wnioski o wydanie dowodu osobistego będzie można składać jedynie osobiście w organie gminy. Zgodnie z ustawą, możliwość składania wniosku drogą elektroniczną będzie możliwa wyłącznie w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia.
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat