Muzeum Polskie na zamku w Rapperswilu ma 150 lat i jest wpisane do rejestru zabytków w kantonie St. Gallen. Stanowi element stosunków dwustronnych, polsko-szwajcarskich.
Od 150 lat mieści się tam Muzeum Polskie. „To najstarsza instytucja polska na świecie, przez to miejsce pod koniec XIX wieku przewinęły się wszystkie osoby znane w polskiej historii”.
Historię Muzeum w Rapperswilu zapoczątkowała budowa Kolumny Barskiej, niekiedy nazywanej Polską Kolumną Wolności. Dokonał tego Władysław hr. Broel-Plater, powstaniec listopadowy i styczniowy, przy znacznym wsparciu szwajcarskich przyjaciół, skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera.
Muzeum na zamku w Rapperswil mieści się z przerwami od 150 lat. W zamku mieszkali znani Polacy, m.in. przez cztery lata tworzył tam pisarz Stefan Żeromski.
W zbiorach znajduje się malarstwo (m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego), zbiór medali, starych map, rzeźb, militariów. Są też unikalne pamiątki historyczne, np. medalion z włosami Tadeusza Kościuszki, jego zegarek, fotel Henryka Sienkiewicza czy tzw. niema klawiatura służąca do ćwiczeń Jana Ignacego Paderewskiego.
Więcej informacji na stronie Muzeum Polskiego w Rapperswilu.