Polska

W Lipcach Reymontowskich stanie pomnik autora „Chłopów”

Pomnik Władysława Reymonta na ul. Piotrowskiej w Łodzi, fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
Pomnik Władysława Reymonta na ul. Piotrowskiej w Łodzi, fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
podpis źródła zdjęcia

Po prawie 20 latach starań lokalnych aktywistów w Lipcach Reymontowskich stanie pomnik autora „Chłopów” - powieści, w której noblista sportretował dawnych mieszkańców tej wsi. Odlany z brązu 4-metrowy monument zostanie ustawiony w miejscu, gdzie mieszkał Władysław Reymont.


,,

W Skierniewicach podpisano we wtorek porozumienie między Fundacją im. Reymonta oraz Fundacją Bramy Pojednania dotyczące budowy pomnika Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Samorząd województwa jest partnerem tego projektu; podczas tej historycznej chwili reprezentował go m.in. Artur Bagieński, członek zarządu woj. łódzkiego


- poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Jak przypomniał prezes Fundacji im. Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach, Jerzy Kabat, pomysł na postawienie w tej miejscowości pomnika autora „Chłopów” zrodził się prawie 20 lat temu.


W 2013 roku został założony społeczny komitet jego budowy, któremu przewodniczył Jerzy Murgrabia, ówczesny dyrektor Muzeum Regionalnego im. Władysława St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Komitet zdecydował, że najlepszym miejscem na hołd dla pisarza będzie teren przy domu dróżnika w Lipcach, gdzie mieszkał on jako pracownik Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.


W 2016 roku przed muzeum im. Reymonta w Lipcach stanęło popiersie noblisty, autorstwa rzeźbiarza Maksymiliana Biskupskiego, prezesa Fundacji Bramy Pojednania, która zaangażowała się także w działania dotyczące budowy pomnika.


Jeszcze podczas odsłaniania rzeźby padały zapewnienia, że monument stanie rok później, czyli w 150. rocznicę urodzin pisarza. Tych planów nie udało się zrealizować; wylano jedynie fundamenty i zbudowany został cokół pomnika.

Według projektu, pomnik razem z postumentem ma mieć 4 metry wysokości

W ustanowionym przez Senat Roku Reymonta obie Fundacje, przy wsparciu samorządu województwa chcą doprowadzić projekt do końca - tym bardziej że w grudniu przypada 100. rocznica śmierci pisarza.


Według projektu, pomnik razem z postumentem ma mieć 4 metry wysokości. Zostanie odlany z brązu. Pisarz będzie mieć twarz znaną z popiersia stojącego przed lipieckim muzeum, a w rękach będzie trzymać notes i pióro.


Maksymilian Biskupski zapowiedział też, że na monumencie znajdzie się wiele ważnych dla twórczości Reymonta symboli, m.in. dwa koła - jedno symbolizujące koła pociągu, drugie chłopskiego wozu; będzie na nim także łan zboża i przełamany chleb.

źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat