Polska

Odsłonięcie tablicy pamięci w 40. rocznicę protestu głodowego w Bieżanowie

Po zakończeniu mszy świętej w Bieżanowie Starym. Z przodu ks. Isakowicz-Zaleski (po lewej) i ks. Chojnacki (po prawej). Fot. Zbigniew Galicki/IPN
Po zakończeniu mszy świętej w Bieżanowie Starym. Z przodu ks. Isakowicz-Zaleski (po lewej) i ks. Chojnacki (po prawej). Fot. Zbigniew Galicki/IPN
podpis źródła zdjęcia

W sobotę, 22 lutego, na krakowskim Bieżanowie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 40. rocznicę protestu głodowego z 1985 roku. To ważne wydarzenie w historii walki o wolność Polski miało miejsce w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie przez 194 dni prowadzono pokojowy protest przeciwko represjom komunistycznym. Inicjatorem instalacji tablicy jest krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości rocznicowe

Obchody rozpocznie uroczysta Msza Święta o godz. 11:00, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej na elewacji kościoła.

Kolejnym punktem programu, o godz. 12:30 w Dworze Czeczów, będzie wykład dr hab. Łucji Marek z IPN na temat roli ks. Adolfa Chojnackiego w proteście głodowym oraz dyskusja z udziałem świadków wydarzeń sprzed 40 lat.

Plakat z planem wydarzenia, źródło: IPN
Plakat z planem wydarzenia, źródło: IPN

Historia oporu

Protest głodowy w Bieżanowie był formą sprzeciwu wobec prześladowania działaczy „Solidarności” i kapłanów opozycyjnych. Rozpoczął się 19 lutego 1985 r. z inicjatywy Radosława Hugeta, a jego bezpośrednią przyczyną było aresztowanie m.in.:
Andrzeja Gwiazdy za próbę złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia
Adama Michnika, Władysława Frasyniuka i Bogdana Lisa (13 lutego 1985 r.) pod zarzutem udziału w konspiracyjnym posiedzeniu Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności”.

A także:
wydalenie z kraju Seweryna Blumsztajna
skazanie Józefa Piniora
rozpętanie kampanii nienawiści przeciwko księżom.

Protest, który początkowo miał trwać tydzień, rozrósł się do prawie siedmiu miesięcy, przy udziale ponad 370 osób z całej Polski. Ks. Adolf Chojnacki objął protestujących opieką duszpasterską, zapewniając im bezpieczeństwo w parafialnych zabudowaniach.

Wydarzenie odsłonięcia tablicy pamiątkowej utworzone na Facebook'u, źródło: IPN/fb
Wydarzenie odsłonięcia tablicy pamiątkowej utworzone na Facebook'u, źródło: IPN/fb

Dziedzictwo protestu

W czasie strajku sformułowano „Zarys Programu Nowej Polski” oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej. Protestujący byli śledzeni przez SB, a ich działania dokumentowano fotograficznie. Odsłonięcie tablicy 40 lat później będzie nie tylko oddaniem hołdu uczestnikom tamtych wydarzeń, ale również przypomnieniem światu o polskim duchu oporu wobec reżimu komunistycznego.

źródło: IPN
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat