Historia rewolucyjnych wydarzeń z 1905 roku przez lata była wykorzystywana w propagandzie PRL, a po 1989 roku niemal zapomniana. Nowa wystawa w Muzeum Woli ma na celu przypomnienie o tych dramatycznych chwilach w dziejach Warszawy. „Dzięki naszej wystawie ma szansę wybrzmieć na nowo. Odwiedzający będą mogli przekonać się, że wydarzenia z 1905 r. były swoistą «próbą generalną wskrzeszenia Polski» i początkiem walki o wolność i podstawowe prawa obywatelskie, którymi cieszymy się do dziś” – czytamy w informacji prasowej.
Wola - tygiel wielkich przemian
Wola na początku XX wieku była dzielnicą kontrastów, gdzie obok robotników żyli przemysłowcy, Żydzi, aktywiści oraz pospolici przestępcy. To tutaj, w styczniu 1905 roku, zaczęły się pierwsze strajki i protesty. „Rok 1905 to nie tylko walka z caratem, to chwila starcia się interesów mieszkańców przemysłowej Warszawy, czas, w którym umierają stare i rodzią się nowe idee” – podkreślają organizatorzy.
Warszawa, jako ważny ośrodek gospodarczy Imperium Rosyjskiego, stała się areną napięć społecznych. Wystawa pokazuje, jak w cieniu globalnego kryzysu gospodarczego i wojny rosyjsko-japońskiej miasto stawało się miejscem rewolucyjnych przekształceń.
Dokumenty, fotografie i unikatowe eksponaty
Ekspozycja niemal w całości opiera się na zbiorach Muzeum Warszawy i prezentuje niezwykle bogaty materiał historyczny. Na odwiedzających czekają oryginalne sztandary, unikatowe druki ulotne, odezwy polityczne oraz fotografie przedstawiające demonstracje, walki uliczne i skutki zamachów bombowych. Jednym z wyjątkowych obiektów jest album Stefana Stattlera, dyrektora fabryki Lilpop, Rau i Loewenstein, ukazujący przemiany przemysłowe Warszawy tamtych lat.
Wernisaż wystawy „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie” odbędzie się 19 lutego o godz. 18 w Muzeum Woli. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 20 lutego do 20 lipca.