Świat

Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych

Rodzina przy stole trzyma się za ręce podczas modlitwy, na stole widoczne jedzenie w tym indyk
W 1863 r. prezydent Abraham Lincoln ustanowił Święto Dziękczynienia świętem państwowym, które od tej pory we wszystkich stanach zaczęto obchodzić w ostatni czwartek listopada, fot. Canva
podpis źródła zdjęcia

Indyk jest dzisiaj praktycznie na wszystkich amerykańskich stołach. W Stanach Zjednoczonych obchodzone jest najważniejsze tam - Święto Dziękczynienia. Ma ono podłoże historyczne. Symbolizuje pierwsze uczty z Indianami przybyszów z Europy do Ameryki.

Z okazji Święta Dziękczynienia Amerykanie spotykają się na uroczystym obiedzie.


Podawane są tradycyjne potrawy takie jak Indyk z nadzieniem z chleba, sos żurawinowy, makaron z serem, zielona fasolka, bruksela i ciasto.


Przyrządzanie świątecznego Indyka wraz z marynowaniem trwa około 24 godzin.

Wśród Amerykanów bardzo popularne, jest przed rozpoczęciem jedzenia, podziękowanie Bogu za to, co dobrego zdarzyło się w ostatnim roku - podkreśla emerytka z Florydy Rose Polarek.


Rose, a dokładnie Róża jest drugim pokoleniem polskich imigrantów.


Róża opowiada, jak polska kultura kulinarna trafiała i trafia do jej domu podczas Święta Dziękczynienia.

,,

W moim domu mieszamy kultury obu krajów. Oprócz indyka musi być kiełbasa i kapusta. Poza tym kartofle i dużo słodkości. Także tych polskich.


Amerykanie zjedzą dzisiaj 46 milionów Indyków.

Święto Dziękczynienia

Geneza Święta Dziękczynienia sięga początków XVII wieku, kiedy do Ameryki przybyli pierwsi osadnicy z Europy, którzy założyli kolonię Plymouth w stanie Massachusetts.


W 1621 roku urządzili oni trzydniową uroczystość, by uczcić udane żniwa i podziękować za boże dary.


To ruchome święto oficjalnie zostało ustanowione w czasie wojny secesyjnej, kiedy prezydent Abraham Lincoln ogłosił ostatni czwartek listopada Dniem Dziękczynienia.


Święto Dziękczynienia poprzedza „ułaskawienie” indyków przez prezydenta, które stanowi nieoficjalny początek okresu świątecznego w Ameryce. Tradycja „ułaskawiania” indyków przez prezydentów sięga Abrahama Lincolna, który miał w ten sposób uratować życie swojego indyka przed Bożym Narodzeniem na prośbę 10-letniego syna Tada w 1863 r.


Jako coroczny zwyczaj zostało zainicjowane w 1989 roku przez George'a Busha seniora.

źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat