Świat

Przemówienia Hitlera zrobiły rwetes na TikToku

Telefon z logiem Tik Toka, źródło: PAP/
Telefon z logiem Tik Toka, źródło: pixabay
podpis źródła zdjęcia

W obecnych czasach sztuczna inteligencja przejmuje władzę nad siecią, którą zalewają sztucznie generowane zdjęcia, materiały wideo czy audio. W ostatnim czasie generowane przez AI nagrania audio z głosem Adolfa Hitlera stają się wiralami na TikToku. Chociaż naruszają one zasady tej sieci społecznościowej, nadal docierają do milionów użytkowników.

O sytuacji alarmuje portal niemieckiej stacji ZDF.
,,

Głos w krótkim nagraniu na TikTok brzmi jak głos Adolfa Hitlera. Można zobaczyć też jego zdjęcie. Przy akompaniamencie dramatycznej muzyki słychać fragment jednego z przemówień Hitlera, ale w języku angielskim. Głos ten został bowiem stworzony przez sztuczną inteligencję. Nad postem widnieje napis: «Po prostu posłuchaj»


- powiadomiła ZDF.

Nagranie zostało usunięte, lecz wcześniej obejrzano je ponad milion razy

Wielu użytkowników TikToka odnosiło się do tych treści pozytywnie w komentarzach.
,,

To zmieniło mój pogląd na jego temat


- stwierdzali.
,,

Może jednak nie jest aż takim zbrodniarzem


- przyznawali inni.
Fragment ten jest w rzeczywistości dokładnym tłumaczeniem przemówienia wygłoszonego przez Hitlera 8 listopada 1942 roku w Loewenbraeukeller w Monachium. Twierdząc, że przestrzegał prawa wojennego, masowy morderca postawił prawdę na głowie - przypomniał portal ZDF.

W wielu przypadkach fragmenty prawdziwych przemówień są nakładane na muzykę, głos Hitlera powielany za pomocą sztucznej inteligencji, a wystąpienia zbrodniarza - tłumaczone na angielski lub inne języki.

Klipy regularnie naruszają zasady społeczności TikToka, które wyraźnie zabraniają promowania „nienawistnych ideologii” lub gloryfikowania masowych morderców. Ponadto treści generowane przez sztuczną inteligencję na TikToku muszą być zawsze oznaczone jako materiały o takim charakterze.

Problem polega na tym, że twórcy filmów omijają zasady, oszukując automatyczne systemy. Hitler nie jest wymieniany z nazwiska. Portal podaje, że nagraniom zwykle towarzyszy nowoczesna muzyka. To sprawia, że szybka identyfikacja tych treści jest prawie niemożliwa.
źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat