Sport

10. dzień Paralimpiady - Złoto Pęk i srebrny medal Śliwińskiej

Zdjecie podzielone na dwie fotki. Uśmiechnięta Karolina Pęk po lewej stronie trzyma uniesiony wiszący na szyi złoty medal, po prawej stronie zdjęcia uśmiechnięta Renata Śliwińska trzymająca w jednej dłoni uniesiony srebrny medal wiszący na szyi na czerwonej tasiemce, w drugiej uniesionej ręce trzyma maskotkę paralimpijską - wygląda jak czerwona czapka z oczami i białymi nóżkami
Karolina Pęk wywalczyła złoto w turnieju singlowym w paratenisie stołowym, a Renata Śliwińska zdobyła srebro w pchnięciu kulą w kategorii F40, fot. Getty Images/Alex Slitz i Getty Images/Tom Weller/VOIGT
podpis źródła zdjęcia

Sobota była kolejnym udanym dniem dla Biało-Czerwonych. Najpierw Renata Śliwińska zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą w kategorii F40. Kilka godzin później Karolina Pęk wywalczyła złoto w turnieju singlowym w paratenisie stołowym.

Złoto tenisistki stołowej Karoliny Pęk w singlu

Karolina Pęk zdobyła złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w tenisie stołowym. W finale singla w kategorii WS9 wygrała z Chinką Guiyan Hiong 3:2 (11:7, 2:11, 4:11, 13:11, 11:8).


W decydującym secie Polka przegrywała już 4:7, by objąć prowadzenie 9:7. Pęk wykorzystała pierwszą piłkę meczową i... się rozpłakała.


Biało-Czerwoni w tenisie stołowym wywalczyli w Paryżu osiem medali, w tym cztery złote.


To trzeci medal Pęk w stolicy Francji. Wcześniej sięgnęła po dwa brązowe - z Piotrem Grudniem w mikście (XD17) oraz z Natalią Partyką w deblu (WD20).


Srebro Renaty Śliwińskiej w pchnięciu kulą

Renata Śliwińska wywalczyła srebrny medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w pchnięciu kulą w klasie F40.


Polka uzyskała odległość 9,00 m. To jej najlepszy rezultat w sezonie.


Triumfowała Holenderka Laura Baars, która już w pierwszej próbie uzyskała zwycięski wynik 9,10 m, najlepszy w jej karierze.


Śliwińska, złota medalistka igrzysk w Tokio, pchnęła na odległość 9,00 m w drugim podejściu. Brąz wywalczyła Raja Jebali z Tunezji z wynikiem 8,66 m.


Biało-Czerwoni w Paryżu zdobyli już 23 krążki, w tym osiem złotych

Reprezentacja Polski ma w dorobku 23 medale:


osiem złotych: dwa pływaka Kamila Otowskiego, jeden debla Patryka Chojnowskiego i Piotra Grudnia oraz jeden Patryka Chojnowskiego w singlu i Rafała Czupera (wszystko tenis stołowy), lekkoatletek Barbary Bieganowskiej-Zając (już piąty tytuł w jej karierze), Karoliny Kucharczyk (trzeci triumf) oraz Karoliny Pęk w tenisie stołowym


sześć srebrnych: Łukasza Ciszka w strzelaniu z łuku klasycznego, Lucyny Kornobys w pchnięciu kulą, Michała Dąbrowskiego w szermierce na wózku, Kingi Dróżdż w rywalizacji szablistek, Natalii Partyki w singlu w paratenisie stołowym oraz Renaty Śliwińskiej w pchnięciu kulą


a także dziewięć brązowych: Lecha Stoltmana w pchnięciu kulą, Karoliny Pęk w mikście z Partyką i w deblu z Piotrem Grudniem, w strzelectwie Marek Dobrowolski, Michała Dąbrowskiego w szermierce na wózkach, w kolarstwie Zbigniew Maciejewski i Rafał Wilk, w tenisie stołowym Dorota Bucław, na stadionie lekkoatletycznym Maciej Lepiato.


Biało-Czerwoni w klasyfikacji medalowej zajmują 14. miejsce. Przypomnijmy, że po złoto w rzucie maczugą pierwotnie sięgnęła Róża Kozakowska, ale finalnie została zdyskwalifikowana za nieregulaminowy rozmiar poduszki pod głową.

W poprzednich igrzyskach paralimpijskich w Tokio trzy lata temu Polacy wywalczyli 24 medale: siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych, co dało im 17. miejsce w klasyfikacji krajów.
źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat