W Ognisku Polskim w Londynie na jubileuszowym balu z okazji 70-lecia Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej na Willesden Green wspólnie bawili się absolwenci, uczniowie, nauczyciele oraz licznie przybyli goście.
Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej w Londynie liczy obecnie ponad 300 uczniów a swe dzieci posyłali do niej między innymi generał Władysław Anders oraz prezydent Ryszard Kaczorowski.
Jej absolwentką jest także znana na Wyspach Brytyjskich aktorka Rula Leńska.
Bal z okazji 70-lecia Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej na Willesden Green patronatem medialnym objęła TVP Polonia.
Zobacz relacje programu „Magazyn z Wysp”: Jubileuszowy Bal z okazji 70-lecia powstania polskiej szkoły na Willesden Green w Londynie.
List gratulacyjny przesłała Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, dziękuję za cenny wkład w pielęgnowanie polskiej tożsamości wśród naszych rodaków w Wielkiej Brytanii.
,,Dzieje szkoły unaoczniają, jak ważne są pasja i wytrwałość. Działalność ta zaczynała się skromnie: od lekcji prowadzonych przez panią Danutę Pniewską dla kilkorga dzieci w prywatnym mieszkaniu. W ciągu dekad cierpliwej pracy placówka ogromnie się rozwinęła i teraz kształci trzysta polskich dzieci. Społeczność szkolna razem obchodzi polskie święta państwowe i uczy się, jak na co dzień praktykować patriotyzm i zachowywać polskość. To wielkie dzieło, z którego słusznie są Państwo dumni
- przekazała Agata Kornhauser–Duda.
Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej w Londynie
Inicjatorzy Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej w Londynie we wrześniu 1953 roku mówili, że pozostali na gościnnej angielskiej ziemi, gdyż nie mogli wrócić do Ojczyzny. Uczynili jednak wszystko, by wychować swe dzieci w duchu polskim i zapewnić im szansę poznania rodzinnego kraju, której nie otrzymałyby w szkołach angielskich.
Szkoła w Londynie pomogła tysiącom polskich uczniów zachować łączność z Ojczyzną i jej dziedzictwem w okresie odcięcia żelazną kurtyną od Polski, która znajdowała się pod władzą komunistów.
Pierwsza lekcja, którą poprowadziła Danuta Pniewska, odbyła się już nazajutrz w prywatnym mieszkaniu państwa Lubomirskich, którzy bezinteresownie oddali część swojego mieszkania do czasu znalezienia odpowiedniego lokalu szkolnego.
Najpierw szkoła mieściła się w budynku angielskiej katolickiej szkoły St. Magdalene na Limacre Rd, gdzie do dyspozycji oddano jedną salę szkolną i salę teatralną. Początkowo szkoła liczyła ośmioro dzieci, jednak już pod koniec roku zapisanych było 56 dzieci. Wymagało to zmiany lokalizacji i wkrótce szkoła została przeniesiona do St. Andrews School na Willeseden Green. W 1955 roku ówczesny Zarząd pod kierownictwem prezesa A. Kośmidera oraz przy poparciu i staraniach prefekta szkoły ks. T. Pelczara, podjął się zorganizowania parafii ośrodka Willsden Green.
21 lipca zostało odprawione pierwsze uroczyste nabożeństwo w Kościele Św. Magdaleny, w którym uczestniczyło ponad 400 osób. Niemal od początku szkoła związana jest z parafią księży na Willsden Green, którzy sprawują nad szkołą opiekę duszpasterską.
W czwartym roku istnienia szkoły, powstały przy niej dwie gromady zuchowe „Bursztynowe serduszka” dla dziewcząt i „Wyrwidęby” dla chłopców.
,,Nasza szkoła zbudowana jest w oparciu o polskie tradycje i obyczaje, jej historia pisana nazwiskami wspaniałych nauczycieli, społeczników, uczniów i ich rodziców oraz kierowników szkoły, z Ignacym Płonką na czele
- możemy przeczytać na stronie placówki.