W niedzielę 10 września odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Transmisję z uroczystości będzie można śledzić na antenie TVP Polonia i w aplikacji mobilnej.
Msza św. beatyfikacyjna rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. o godz. 10.00 na płycie boiska w Markowej. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVP Polonia i w aplikacji mobilnej.
Liturgii będzie przewodniczył wysłannik papieża, kardynał Marcello Semeraro. Na zakończenie liturgii planowane jest połączenie z papieżem Franciszkiem, który odmówi modlitwę Anioł Pański i uczestnikom uroczystości udzieli apostolskiego błogosławieństwa.
,,Najważniejszym momentem obrzędu beatyfikacji będzie odczytanie przez delegata papieskiego, kard. Marcello Semeraro w języku łacińskim formuły beatyfikacyjnej. Następnie zostanie odsłonięty wizerunek nowych błogosławionych oraz wyruszy procesja z relikwiami rodziny Ulmów, które zostaną umieszczone przy ołtarzu
- powiedział ks. Bartosz Rajnowski.
Relikwiarz rodziny Ulmów wniesie przyszły kustosz relikwii ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii Markowa w asyście krewnych rodziny Ulmów.
Podczas wniesienia relikwii będzie po raz pierwszy śpiewana pieśń poświęcona Błogosławionym, a przy relikwiarzu złożone zostaną kwiaty i zapalona świeca - symbol pamięci.
,,Relikwiarz ma 40 centymetrów wysokości i jest wykonany z patynowanego brązu. Przedstawia on drzewo - symbol życia, na którym umieszczono członków rodziny Ulmów, czyli Józefa, Wiktorię oraz ich dzieci. W tle widać dom rodzinny nowych błogosławionych, a całość wieńczy wieża kościoła parafialnego w Markowej
- powiedział ks. Rajnowski.
Beatyfikacja rodziny Ulmów. Transmisja w TVP Polonia
Z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów w niedzielę, 10 września TVP Polonia przygotowała specjalną ofertę programową:
o godz. 8:25 film dokumentalny TVP Polonia „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”
o godz. 10:00 TRANSMISJA - Uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów
o godz. 15:20 TRANSMISJA „Przerwane dzieciństwo - koncert poświęcony pamięci rodziny Ulmów”
Więcej o rodzinie Ulmów w serwisie specjalnym TVP Polonia - Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej
Blisko 34 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji rodziny Ulmów
W uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów spodziewanych jest ok. 34 tys. osób, w tym ok. 32 tys. wiernych, 80 biskupów, ok. 1 tys. księży, ok. 1500 członków chórów, orkiestr i diakonii muzycznej, oraz ok. 600 zaproszonych gości. W beatyfikacji wezmą także udział goście z zagranicy.,,Zgłosiło się ok. 400 chętnych, w tym zarówno pojedyncze osoby, jaki i grupy ze Słowacji, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a nawet z Bermudów. (...) Zaprosiliśmy także większą delegację Żydów. Ostatecznie w beatyfikacji weźmie udział kilkanaście osób w tym m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich - powiedział kanclerz przemyskiej kurii.
- powiedział kanclerz przemyskiej kurii.
Rodzina Ulmów – „miłosierni samarytanie z Markowej”
Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Małżonkowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów.
Byli to znajomi Ulmów z Łańcuta: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem, oraz sąsiadki Ulmów z Markowej, a zarazem córki Chaima Goldmana - krewnego wspomnianego wyżej Saula: Gołda Grunfeld i Lea Didner. Ta ostatnia ukrywała się wraz z małą córeczką o imieniu Reszla.
24 marca 1944 r. rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
W dniu zbrodni 24 marca 1944 r. Wiktoria była w zaawansowanej ciąży i wskutek stresu związanego z egzekucją rozpoczął się samoistny poród.
,,W chwili zabójstwa, pani Wiktorii Ulma była w zaawansowanej ciąży siódmego dziecka. Dziecko to urodziło się w chwili męczeństwa matki. Zatem zostało ono dołączone do grona dzieci - męczenników. W męczeństwie rodziców otrzymało ono bowiem chrzest krwi
- napisał w wydanej 5 września br. nocie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.