W Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się we wtorek Międzynarodowa Wystawa Książek - jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia jest Polska.
Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej (Taipei International Book Exhibition TIBE) potrwa do 5 lutego.
Będzie to okazja do promocji nie tylko polskiej literatury, ale także kultury. Zaplanowano m.in. spotkania z polskimi twórcami, wystawę ilustracji dziecięcej, koncert, degustacje polskich potraw.
Jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie skierowane jest głównie do czytelniczej publiczności, co oznacza nacisk na spotkania autorskie, rozrywkę kulturalną oraz sprzedaż książek. Ważną rolę odgrywają jednak także wydarzenia dla wydawców, agentów i innych profesjonalnych podmiotów z branży.
Organizatorem polskiej prezentacji są Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury.
- Polska honorowym gościem w Tajpej
- Polskie stoisko na targach w Tajpej
- Polska literatura w Tajpej
Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch zaklęty jest w polskiej literaturze
Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podczas ceremonii otwarcia wystawy podziękował, w imieniu Instytutu Książki - instytucji kultury, która zajmuje się promocją polskiej literatury na całym świecie, za zaproszenie naszego kraju w charakterze gościa honorowego do udziału w prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej.
Podkreślił, że „Polska to fascynujący kraj”.
,,Kraj, który swoją ponadtysiącletnią tożsamość zawsze budował na prawdzie, miłości, wierze i wolości. (...) Częścią tej tożsamości jest nasza kultura - duchowa i materialna. Kształtowały ją tak wybitne postaci, jak Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin czy papież Jan Paweł II. Kształtowali ją także wybitni pisarze i poeci
- przypomniał dyrektor IK.
Podkreślił, że „Instytut Książki wraz z partnerami: Biurem Polskim w Tajpej, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Biblioteką Narodową zaprasza na niezwykłe spotkanie z Polską - bo Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze”.
Kultura doskonałym narzędziem służącym zwiększaniu porozumienia między narodami
Podczas otwarcia wystawy odtworzono także wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, skierowane do uczestników wydarzenia.
,,Znamy wiele przykładów na to, że kultura okazała się doskonałym narzędziem służącym zwiększaniu porozumienia między narodami. Bardzo się cieszę z faktu, że polska literatura może zostać w tym roku zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej. Wierzę, że takie działania przyczyniają się do wzmocnienia naszej wymiany kulturalnej
- powiedział wicepremier Gliński.
Zaprosił do udział w „wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych towarzyszą polskiej prezentacji”.
,,Mam nadzieję, że zachęci to państwa do szerszego zapoznania się z polską kulturą, która jest bardzo bogata i różnorodna
- podkreślił minister kultury.
Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej szansą na nawiązanie bliższych relacji z Tajwanem
W uroczystości otwarcia Międzynarodowej Wystawy Książek uczestniczyli także m.in. przedstawiciele strony tajwańskiej - prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, nowy minister kultury Tajwanu Shih Che oraz przewodnicząca Fundacji Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej Isabella Wu.
,,Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej pozwala nam na zgłębianie porozumienia między krajami. W tym roku Polska jest gościem honorowym. Polskę i Tajwan łączą wspólne demokratyczne wartości, a w ostatnich latach nasz dialog się pogłębia. Wierzę, że TIBE pozwoli nam na wzajemne poznanie siebie i nawiązanie bliższych relacji
- powiedziała prezydent Tajwanu.
Andrzej Sapkowski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej
Z tajwańską publicznością spotkał się już tłumaczony na język chiński tradycyjny pisarze: Andrzej Sapkowski.,,Literatura fantasy nie straci na popularności. Zawsze będzie istniała nieśmiertelna grupa czytelników, którzy daliby się za fantastykę posiekać. Dzięki nim tak pięknie gatunek egzystuje i całe mnóstwo pisarzy. Przede wszystkim chodzi o Anglosasów, dlatego że tam debiuty liczy się w setki, a uznanych pisarzy kolejne wydania, w tysiące. Nie sposób tego opanować, nawet jeżeli ktoś chce się temu poświęcić tak, jak ja. Uważam się za zawodowca w tej branży, wiem o niej na dobrą sprawę, wszystko, a i tak łapię się na tym, że nie nadążam. Co i rusz startuje ktoś nowy, którego nie znam, albo znam tylko nazwisko. Muszę się wtedy opierać na opiniach z drugiej ręki, bo przeczytać tego wszystkiego, nie sposób
- mówił w rozmowie z PAP Sapkowski.
,,Zawsze będą nowi czytelnicy. Na spotkaniach autorskich nie widzę na sali nikogo, kto żył, kiedy ja się urodziłem. To są z reguły ludzie, którzy urodzili się po moim debiucie. Takich przybywa z roku na rok. To wszystko idzie, nie można powiedzieć, że wyhamowało, a ja siadłem na szczycie wieży z kości słoniowej. Nie, ciągle to się rozwija. Czytelnicy będą zawsze i książki będą zawsze. Nic tego nie zmieni.
Na pytanie, czy ma w planach napisanie kolejnych książek z serii o „Wiedźminie”, odparł:
,,W planach są.
Polska na Targach Książki w Tajpej
Z tajwańską publicznością spotkają się także: pisarz Witold Szabłowski, a także znani na miejscu ilustratorzy: Piotr Socha i Marianna Oklejak. W wydarzeniu weźmie także udział Stanisław Łubieński, którego „Książka o śmieciach” na targach będzie miała swoją premierę.
Polską poezję reprezentować będzie Marzanna Bogumiła Kielar, a komiks - Bartosz Sztybor. Na targach zaprezentuje się również Rafał Kosik, autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W programie przewidziano także wydarzenia wokół tłumaczonych na język angielski książek Bronisława Wildsteina i Piotra Nowaka.
Polska prezentacja odbędzie się przede wszystkim w ramach pawilonu o powierzchni ponad 440 m2, zaprojektowanego przez dr Annę Skołożyńską-Ciecierę z ASC Studio i nawiązującego do polskich tradycyjnych wzorów ludowych.
Na stoisku zaprezentują się polscy wydawcy, agenci literaccy oraz instytucje kultury: PIW, Powergraph, Foksal, Manuscriptum, Dwie Siostry, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Literackie, Andrew Nurnberg Associates, KaBooks, Biblioteka Narodowa, Międzynarodowe Centrum Kultury i Instytut Pileckiego.
W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się, oprócz spotkań autorskich, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją polskich potraw.
Gościom polskiego pawilonu zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona polskiej ilustracji dziecięcej - „Captains of Illustrations from Poland”, której organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza oraz koncerty polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana, który od ponad 14 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.
Na wystawie odwiedzający będą mogli zapoznać się z długą i bogatą historią polskiej literatury dziecięcej i związanej z nią sztuki ilustracji, która rozwijała się najintensywniej w latach 1950-1980. Przedstawione zostaną prace artystów tworzących w tzw. złotym okresie polskiej ilustracji, czyli w latach 60. i 70., a także artystów współczesnych.