19 października br. rozpoczęła się X Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegoroczna edycja jak zwykle posiada komponent szkolny i publiczny. Wydarzenie patronatem medialnym objęła TVP Polonia.
Pierwszego dnia (19 października) w szkołach odbędą się prezentacje filmowe i zajęcia prowadzone przez pracowników pionu edukacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych z Ostrołęki. Program będzie realizowany w 6 szkołach: podstawówkach numer 1, 25, i 58, Zespole Szkól Budowlanych przy Słowiczej, oraz w 14 i 29 liceum ogólnokształcącym.
W kolejnych dniach odbędą się seminaria z elementami warsztatów filmowych prowadzonych przez Waldemara Czechowskiego, filmowca, operatora, reżysera dokumentalistę - realizatora ponad 30 filmów dla TVP w tym dla redakcji „Mała Ojczyzna” oraz wielu autorskich filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży. Warsztaty filmowe zostaną przeprowadzone w dwóch szkołach – 30 i 29 liceum ogólnokształcącym.
- Polska: Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW
- Rozpoczęła się Lubelska Retrospektywa
Pokaz filmów Bogny Bender-Motyki, wyprodukowanych i wyemitowanych przez TVP Polonia
Na komponent publiczny składają się następujące wydarzenia:
1. Pokaz filmów jednego autora - 21 października, godz.12.30.
Organizatorzy przygotowali filmy Bogny Bender-Motyki, kilkukrotnej laureatki Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokaz umożliwiony został przez TVP Polonia, która udostępniła filmy a odbędzie się w gościnnych progach Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, które jest partnerem w organizacji Retrospektywy.
Na szczególną uwagę zasługuje film „Dziewczyna ze zdjęcia”, którego premiera odbyła się w Londynie 28 września br. w dniu pogrzebu bohaterki filmu Marii Barr.
W marcu ubiegłego roku zdjęcie młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych IPN obiegło świat. Poszukiwania jej tożsamości zakończone zostały sukcesem. Autorka filmów Bogna Bender-Motyka opowie o realizacji każdej z tych projekcji.
Pokazane zostaną także filmy pt. „Moje Wilno ma smak lodów czekoladowych” (film o prof. Teresie Krasowskiej) oraz „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi” (film o losach żołnierza niepodległościowego, który nigdy się nie ujawnił i ukrywał się aż do lat 80.).
Przed projekcją Bogumiła Bender-Motyka opowie o każdej z tych produkcji oraz odpowie na pytania publiczności.

Niezwykłe widowisko z muzyką Przemysława Gintrowskiego zaprezentowane w 10. rocznicę jego śmierci
2. 21 października o godz. 18.00 odbędzie się w studio telewizyjnym TVP Lublin spektakl „Przesłuchanie człowieka”.
Niezwykłe widowisko z muzyką Przemysława Gintrowskiego zostanie zaprezentowane w 10. rocznicę jego śmierci. Premiera odbyła się w lipcu na festiwalu „Pamiątki” w Kołobrzegu, gdzie od lat muzycznie goszczą bardowie „Solidarności przeniknięci poezją Zbigniewa Herberta.
O premierze spektaklu pisano:
,,Oto Przemysław Gintrowski budzi się w przedsionku tamtego świata, a w kolumnie niebiańskiego światła czeka na niego Anioł... rozmowa artysty (w tej roli Przemysław Tejkowski, aktor i reżyser spektaklu) z nadprzyrodzoną „Substancją” (Adrianną Kieś), trochę zmysłowa, trochę mistyczna, krąży między anegdotą a metafizyką, a niebiańskie „łącza” sprawiają, że bohaterami dramatu stają się widzowie. Czy Anioł zawiedzie duszę Gintrowskiego do raju, czy może stanie się coś wręcz przeciwnego? Lecz nie uprzedzajmy... duet Tejkowski – Kieś wykreował pełne życia postacie, świetnym aktorstwem i świetnym śpiewaniem dowiódł, że w naszych zepsutych czasach możliwy jest jeszcze teatr dostarczający szlachetnych wzruszeń, teatr, który pięknie wypowiada proste prawdy
- Wojciech Czaplewski - poeta, filozof.

X Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci - LubDokument
3. W Retrospektywę wpisuje się również kolejne spotkanie z cyklu LubDokument, który ze względów organizacyjnych przypada w środę 19 października o godz. 17.00.
Organizatorzy zapraszają na pokaz filmu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie” w reż. Pawła Narożnika, który pokazał miasto i jego mieszkańców w przeddzień wojny, świat którego już nie ma. Film był prezentowany na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego Polacy Ukrainie powiedzą o pomocy, którą świadczyli i świadczą jako wolontariusze od pierwszych dni wojny. Wydarzeniu towarzyszyć będą dwie wystawy. Malarska, udostępniona przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, które obchodzi 20. rocznicę reaktywacji.
Ponadto będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez Archiwum Akt Nowych, „Mamo, ja nie chcę umierać”. Jest to niezwykle przejmujące świadectwo wojny widzianej oczami dziecka. Wystawa składa się z rysunków polskich dzieci pochodzących z 1946 roku i stanowi zapis ich przeżyć z lat 1939-45. Drugą część wystawy stanowią rysunki dzieci ukraińskich związane z toczącą się obecnie wojną na Ukrainie. Celem wystawy było pokazanie dziecięcej traumy, która zawsze jest taka sama niezależnie od miejsca i czasu a podobieństwo przeżyć ukazanych w tych rysunkach jest przerażające.