Patronaty medialne TVP Polonia

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni

Gala finałowa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, 01.10.2022 r. w Gdyni. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka, fot. PAP/Jan Dzban
Gala finałowa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, 01.10.2022 r. w Gdyni. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka, fot. PAP/Jan Dzban
podpis źródła zdjęcia

Dokumenty „1939. Oblężenie Warszawy”, ukraiński „Plai”, a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy „Mauretańczyk” - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja „Obraza obrazu” Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu został utwór „Dużo małych cudów” Kuby Knapa. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Plakat XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, fot. PAP/Albert Zawada

W Gdyni rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Patronaty medialne TVP Polonia

1939 Oblężenie Warszawy” w reżyserii Eugeniusza Starky'ego zwyciężył w kategorii dokument polski i otrzymał statuetkę Złotego Opornika. To filmowy hołd dla Juliena Bryana, amerykańskiego dokumentalisty będącego świadkiem pierwszych dni niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Jak podkreślał reżyser filmu, to kronikę Juliena Bryana obejrzało 300 milionów osób, co wpłynęło na decyzję Amerykanów o zaangażowaniu się i wsparciu koalicji antyniemieckiej.


Ukraiński „Plai” to zwycięzca w kategorii dokument międzynarodowy. Obraz w reżyserii Evy Dżyszjaszwili to opowieść o prostym, wiejskim życiu toczonym w cieniu wojny na Ukrainie.


Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym uznano „Mauretańczyka” w reżyserii Kevina Macdonalda. To historia więźnia przetrzymywanego w Guantanamo bez wyroku przez dziesięć lat. Bohater szuka pomocy obrońcy, dzięki któremu odzyska wolność.


Najlepszy reportaż XIV Festiwalu NNW to „Obraza obrazu” Mariusza Kamińskiego. Dziennikarz Polskiego Radia Lublin ukazuje historię przybycia do stolicy Lubelszczyzny kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Władze komunistyczne przy pomocy MO i SB przeprowadziły szereg działań pod kryptonimem „Bystrzyca ‘66” deprecjonujących peregrynację obrazu. Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, Służba Bezpieczeństwa „aresztowała” obraz, a dwa dni później w święto Bożego Ciała, również studentów, którzy pojawili się na miejscu uprowadzenia obrazu. Nagrodę dla najlepszego reportażu ufundowało Polskie Radio.

Jurorzy zdecydowali również o przyznaniu trzech wyróżnień - otrzymały je „Bilet z rowerem” Ewy Szkurłat z Radia Kraków, „Tola” Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok oraz „Wirtuoz” Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.


Nagrodę Prezesa TVP otrzymali reżyserzy Ewa Żmigorodzka i Krzysztof Zwoliński za film „Bunt i Afirmacja”.


Nagrodę dyrektora Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymał film „Jutro czeka nas długi dzień” w reżyserii Pawła Wysoczyńskiego.


Specjalną nagrodę - Platynowy Opornik - za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej otrzymał Mirosław Chojecki, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, na emigracji członek Biura Zagranicznego „Solidarności”.


Patronat medialny nad XIV Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objęła Telewizja Polska.


źródło: PAP/IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat