Patriotyzm na obczyźnie to wybór czy obowiązek? Jak polska młodzież może go współcześnie pielęgnować? - na tymi zagadnieniami będą się zastanawiać 16 października uczestnicy Kongresu Młodzieży Polonijnej, który po raz kolejny odbędzie się w formule online.
Biskup Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, poinformował, że także zbliżający się Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się online.
- Odkryliśmy w ub. roku, nie mogąc spotkać się w Krakowie przy okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, że skoro nie możemy się spotykać fizycznie co dwa lata w konkretnym miejscu w Polsce, to możemy spotykać się co dwa miesiące wirtualnie. Od sierpnia ub. roku po dzień dzisiejszy te spotkania tak się odbywają - wyjaśnił bp Lechowicz.
Najbliższy Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się pod hasłem „Być Patriotą”.
Uczestnicy Kongresu poruszą zagadnienie dot. pielęgnowania patriotyzmu w środowiskach polonijnych. Będą mówić o tym, jak patriotyzm może się wyrażać, jak może iść w parze z szacunkiem do miejsca, w którym się żyje, oraz jak integrować to, co jest bogactwem polskiej kultury z tym, co jest bogactwem kultury miejsca zamieszkania i specyfiki lokalnego Kościoła.
Z młodzieżą spotka się online na specjalnym wykładzie historyk i autor wielu publikacji prof. Andrzej Nowak. Jego wystąpienie będzie wstępem do dyskusji młodych ludzi na temat form i potrzeb manifestowania patriotyzmu.
Częścią Kongresu będzie też blok świadectw samej młodzieży opowiadającej o życiu w różnych krajach i konkretnych działaniach służących podtrzymywaniu ducha patriotycznego.
W ramach spotkania odbędzie się także część warsztatowa, którą poprowadzi Elżbieta Sobolewska-Farbotko, redaktor Radia Bobola w Londynie. Warsztaty przybiorę formę panelu dyskusyjnego na temat metod praktykowania patriotyzmu przez współczesną młodzież polonijną.
- Mam nadzieję, że uda mi się nieco wbić kij w mrowisko i pozytywnie sprowokować. Warto będzie rozłożyć ten nasz patriotyzm na czynniki pierwsze. Jak jest on praktykowany lub może niepraktykowany? Jest to wybór czy obowiązek? Czy mamy do czynienia z „cepeliowskim” modelem patriotyzmu, który już się zużył? Czy model oparty na ciągłości harcerstwo-Kościół-polska szkoła jest nadal aktualny i czy może być pociągający dla młodych ludzi, a jeśli nie, to jak go unowocześnić? - zaprosiła red. Sobolewska-Farbotko.
Część modlitewną spotkania poprowadzą siostry nowicjuszki ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Początek Kongresu Młodzieży Polonijnej zaplanowano na godz. 15.00, a zakończenie na godz. 19.00.
Aleksandra Samula z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podkreśliła, że Kongresy Młodzieży Polonijnej dają uczestnikom możliwość spotkania i kontaktu, stwarzają też potrzebę wymiany doświadczeń i dzielenia się świadectwem polskości w różnych kontekstach kulturowych.
- Bycie Polakiem w Polsce jest dla nas dosyć łatwe, nie musimy o to walczyć, ale czasem zagranicą te doświadczenia, także w ramach poszukiwania swojej tożsamości, są różne - przekonywała.
- Doświadczenie ludzi, nie tylko młodych, którzy po kilkudziesięciu latach nadal bardzo dobrze mówią po polsku i troszczą się o swoją polskość - ten wysiłek warto ujrzeć, to jest wielkie świadectwo - dodała. Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się na platformie Zoom.
Na Kongres Młodzieży polonijnej można się zapisać na stronie: kongres-mlodziezy-polonijnej-zapisy
Współorganizatorami wydarzenia są Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, Fundacja Instytut Mediów, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Komisja KEP ds. Misji i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wydarzenie jest finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.