Religia

Błogosławieni, którzy życie poświęcili służbie Polsce i drugiemu człowiekowi

Msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odprawiana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie fot. PAP/Radek Pietruszka
podpis źródła zdjęcia

W minioną niedzielę, 12 września, Kardynał Stefan Wyszyński oraz matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka ośrodka dla ociemniałych w Laskach, zostali beatyfikowani podczas wielkiej mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystości beatyfikacyjne transmitowane były na antenie TVP Polonia.

Nie milkną słowa radości z faktu, że tak ważne postaci dla kościoła i naszego kraju dołączyły do panteonu błogosławionych.

Kardynał Kazimierz Nycz po nabożeństwie powiedział, że beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej ma wymiar nie tylko religijny, lecz także narodowy, a Prymas Polski, arcybiskup metropolita gnieźnieński, Wojciech Polak oraz matka generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, siostra Judyta Olechowska, podkreślali po beatyfikacji Polaków, że błogosławieni dawali świadectwo głębokiej wiary, a ich życia były darem od Boga.

Prymas Wojciech Polak zaznaczył, że jest to sygnał od Boga, „abyśmy nie tracili nadziei”. Siostra Judyta Olechowska komentując wielki zaszczyt jaki spotkał Polaków mówiła, że ceremonia beatyfikacji w Świątyni Opatrzności Bożej jest dowodem na to, że droga błogosławionych była słuszna.

Prymas Stefan Wyszyński i matka Róża Czacka byli przykładem dla młodzieży i duchownych. „Błogosławieni zostawiają nam przykład, jak głosić Chrystusa” – dodał Prymas Polski.

1 / 8 zdjęć
Item 1 of 8
Msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odprawiana w Świątyni Opatrzności Bożej w W
Wyniesienie do godności błogosławionych kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej skomentował również premier Mateusz Morawiecki. „Polska nie miała szczęścia do historii, ale zawsze miała szczęście do ludzi. Dziś cieszymy się podwójnie i mamy podwójną okazję by dziękować. Dziś wywyższonych zostało dwoje ludzi, którzy całe życie poświęcili służbie - służbie Polsce i drugiemu człowiekowi" - napisał na Twitterze.

List Apostolski w imieniu papieża Franciszka, który włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz Elżbietę Czacką, w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odczytał kard. Marcello Semeraro. Jego tłumaczenie w języku polskim wygłosił bp Michał Janocha:

My, papież Franciszek (...) naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, pasterz według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka(...) a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa - światłość świata i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionym” – napisał papież.

W uroczystości beatyfikacyjnej udział wzięli: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. Był także prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.
źródło: PAP, TT
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat