Historia

Odnaleziono pamiątkę po gen. Leopoldzie Okulickim ps. „Niedźwiadek”

Leopold Okulicki po aresztowaniu przez NKWD, 1941 wikicommons
podpis źródła zdjęcia

W Kielcach odnaleziono akt ślubu gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek, ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej. O znalezisku poinformował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Cenna dokumentacja została odnaleziona w archiwum parafialnym kieleckiej katedry przez Magdalenę Osipowicz. Wskazówką do poszukiwań była książka „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego, z której wynika, że Okulicki zawarł związek małżeński w Kielcach.

„Idąc tym tropem, trafiłam do Archiwum Parafialnego katedry kieleckiej. Dzięki uprzejmości ks. kancelarzysty Tomasza Świerczyńskiego został mi udostępniony akt ślubu gen. Okulickiego” – poinformowała.

Gen. Leopold Okulicki zawarł związek małżeński 10 lipca 1922 r. o godz. 18 w Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach. Miał wówczas 23 lata i służył w 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Jego wybranką była 20-letnia Władysława Maria Jabłońska, urodzona w Dobczycach, powiat Wieliczka, zamieszkała w Kielcach.

Na zawarcie ślubu Pan młody otrzymał zezwolenie z Dowództwa Korpusu Okręgu. Panna młoda jako osoba niepełnoletnia, musiała otrzymać zezwolenie na zawarcie sakramentu od swoich rodziców. Ślubu młodym udzielił dawał ksiądz Alojzy Kucharski, starszy kapelan wojskowy.

„Akt ślubu gen. Okulickiego przechowywany w Archiwum Parafialnym kieleckiej katedry jest cenną pamiątką zapewne szczęśliwego okresu jego życia osobistego, które spędził w Kielcach” – dodała Magdalena Osipowicz, która przypomniała również, że małżeństwo Okulickich przetrwało 24 lata.

27 marca 1945 r. gen. Leopold Okulicki został podstępnie aresztowany przez NKWD w Pruszkowie, do którego przybył na pertraktacje z przedstawicielem dowództwa 1. Frontu Białoruskiego – gen. płk. Iwanowem (ps. Iwana Sierowa, szefa kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ). Sowieci aresztowali tego dnia również piętnastu innych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Zatrzymanych działaczy podziemia niepodległościowego przewieziono do Moskwy, a następnie, 21 czerwca 1945 r., osądzono w tzw. procesie szesnastu przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR.

Gen. Leopold Okulicki został skazany na dziesięć lat więzienia; zmarł półtora roku po procesie, 24 grudnia 1946 r., na Łubiance w Moskwie.
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat