Kartka z kalendarza

1 grudnia 2006 roku w Warszawie zmarł płk. Zbigniew Brym „Zdunin”

Zbigniew Brym (fot. 1944.pl)
podpis źródła zdjęcia

1 grudnia 2006 roku w Warszawie zmarł płk. Zbigniew Brym „Zdunin”, oficer w wojnie obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej, dowódca „Żelaznej Reduty” w Powstaniu Warszawskim. Autor fotografii z powstania, po wojnie działał w antykomunistycznej opozycji niepodległościowej.

Absolwent Szkoły Podchorążych Saperów w Modlinie Walczył jako oficer Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga. Wzięty do niewoli w rejonie Twierdzy Brześć, uciekł około 23 września i przedostał się do Warszawy. Na początku okupacji został członkiem Tajnej Armii polskiej (TAP), z której trafił do ZWZ - AK. Przydział w lipcu 1944 roku - Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty „Garłuch” - pluton saperów.

Lekko rany 1 sierpnia 1944 r. W drodze na koncentrację przed godziną "W", jego oddział stoczył zwycięską walkę na wiadukcie kolejowym Żelazna - Aleje Jerozolimskie z policyjnym patrolem Bereitschaft des Überfallkommando (zmotoryzowane pogotowie policji ochronnej tzw. „wanna z peryskopem”).

Jego brat Mieczysław „Tolimierz” był żołnierzem tej samej jednostki. Poległ 1 sierpnia 1944 przed godziną "W" w starciu z Bereitschaft des Überfallkommando.

Po powrocie do kraju represjonowany przez UB. Przez 3 lata był więziony bez wyroku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Na wolność wyszedł po amnestii. Po wojnie zmienił nazwisko na Zdunin-Brym.
źródło: muzeum powstania warszawskiego
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat