19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Dzień I

reklama
reklama
Polecamy

Nasza Hypatia

Hypatia z Aleksandrii, filozofka późnego hellenizmu, żyjąca na przełomie IV i V wieku, to bohaterka najsławniejszego dzieła prof. Marii Dzielskiej. Dzieła, które zostało wybrane historyczną książką roku w USA (1995). "Hypatia z Aleksandrii" w połowie lat 90. była obecna w każdej dużej amerykańskiej księgarni. Przyniosła Marii Dzielskiej uznanie międzynarodowych środowisk naukowych, krytyki i czytelników. Film przedstawia sylwetkę zmarłej tragicznie prof. Marii Dzielskiej, zajmującej się historią starożytną. Pani Profesor stosująca w życiu zasady etyki starożytnej przyjaźniła się z wieloma znanymi osobistościami. Film oparty na relacjach osób jej bliskich, znających ją, przyjaciół, sąsiadów.

Ona w sercach i w marzeniach

Dla miejscowych jest jasne, że Kurytyba to polskie serce w Brazylii, nazywana jest zresztą Chicago Ameryki Południowej. Dlaczego - wszystko staje się jasne gdy zagłębimy się w historię tego miasta. Wraz z naszymi rodakami odwiedzimy kilka miejsc związanych z Polską i Polakami. Pokażemy jak potomkowie imigrantów przywiązani są do tradycji i języka przodków. Ucząc się go tysiące kilometrów stąd pokazują jak ważna jest dla nich ich druga ojczyzna.

Scenariusz i realizacja: Adrianna Borowicz
TVP Polonia
2019

Fajna Polska Zimą - Zakopane

W trzecim odcinku "Fajnej Polski Zimą" Marta Radziach odwiedzi Pawła Chowańca, który pokaże jej swoje Zakopane. Paweł od dziada pradziada mieszka w tych stronach.

Wyjaśni Marcie dlaczego Krupówki nazywają się tak właśnie oraz skąd pochodzą prawdziwe zakopiańskie pamiątki. Dziennikarze odwiedzą również Morskie Oko. W Jurgowie porozmawiają ze słynnym kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Artysta opowie o regionalnych tradycjach i smakach- w tym o legendarnych moskolach.

Poznamy również Literackie Zakopane – willę Astoria, dom Sztaudyngera i willę Opolanka - dom Kornela Makuszyńskiego. Andrzej Dziuk oprowadzi nas po słynnym Teatrze Witkacego, który odwiedzają widzowie z całego świata. Prezydent miasta oprowadzi dziennikarzy po swoich ulubionych zakątkach miasta i przypomni, że właśnie tu odbyła się Sylwestrowa zabawa z TVP.

Na finał programu zagrają Brathanki a lider zespołu Stefan Błaszczyński opowie swoją osobistą historię związaną z tym regionem.

Premiera w niedzielę 19 stycznia o godz. 14:25 oraz w środę o godz. 23:30 w TVP Polonia i TVP Polonia Stream