02.08.2018 | III edycja Wakacji dla Małych Kresowian

Mali Kresowianie odwiedzili TVP Polonia

Dzieci z czterech szkół na Litwie, które przyjechały na wakacje do Warszawy, miały niepowtarzalną okazję wystąpienia na antenie TVP Polonia. W czwartek, 2 sierpnia gościli je autorzy programu informacyjnego „Polonia 24” oraz „Halo Polonia”. Nie mogło się również obyć bez tradycyjnego zwiedzania budynku TVP.

W czwartek wieczorem na Woronicza 17 przyjechało czterdzieścioro uczestników akcji „Wakacje dla Małych Kresowian”. W tym roku dzieci przyjechały do Polski z Koleśników, z Wilna i z Borskuna. Siedziba TVP zrobiła na małych kresowianach duże wrażenie, jednak najwięcej emocji wzbudziło podglądanie pracy w studiu i oczywiście występ przed kamerami.

O kulisach swojej pracy opowiadali prowadzący „Halo Polonia” – Agata Konarska i Adam Giza. Udało się również podpatrzeć od kuchni przygotowanie do emisji bloku wieczornego TVP Polonia. Ideą, która przyświeca tej inicjatywie jest zapewnienie polskim dzieciom z krajów, w których żyje się trudniej niż u nas, możliwości spędzania wspaniałych wakacji.

W poprzednim roku aż stu uczestników letniej akcji mieszkało w Poznaniu, tym razem padło na stolicę. Dzieci przyjechały 29 lipca, wyjeżdżają w niedzielę, 5 sierpnia. W tym czasie wraz z opiekunami i wolontariuszami zwiedziły Belweder, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Sejm, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, ZOO, a 1 sierpnia w słynną „godzinę W” byli nad Wisłą.

Młodzi Litwini zwiedzają, bawią się, ale też integrują z opiekunami w polskich domach, uczą się na temat swojej ojczyzny. Mają też okazję doskonalić znajomość języka i poznawać miejsca, o których do tej pory tylko słyszały w szkole lub w domu rodzinnym.

Trzecia edycja akcji „Wakacje dla małych kresowian” to pomysł posła Zbigniewa Gryglasa, który również uczestniczył w spotkaniu w TVP Polonia. Jak podkreślają organizatorzy, wakacje dla dzieci z Kresów nie byłyby możliwe bez wsparcia polskich rodzin, które przyjmują je do swoich domów oraz bez wolontariuszy i przyjaciół. TVP Polonia właśnie dołączyła do tego zacnego grona.