„Ziemia obiecana” – serial
„Ziemia obiecana” – serial

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, to historia kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców: Karol Borowiecki pracuje jako inżynier w fabryce Buchholza, Moryc Welt jest pośrednikiem handlowym, natomiast Marks Baum - synem właściciela upadającej tkalni. Trzej przyjaciele - Polak, Żyd i Niemiec - marzą o założeniu własnej fabryki i o rychłym bogactwie.

Karol jest zaręczony z ubogą szlachcianką, Anną Kurowską; wolny czas spędza z nią w majątku ojca w pobliżu Łodzi. Ma go mało - Buchholz, podobnie jak inni kapitaliści, każe pracować do upadłego, a płaci minimalne stawki. Bezwzględnie depcze ludzką godność, a przeciwstawia mu się tylko jeden urzędnik - Von Horn. Płaci za to wyrzuceniem z pracy.

odc. 2/4

Karol Borowiecki wydobywa od Lucy Zuckerowej tajemnicę, którą poznała dzięki mężowi: wkrótce mają być podniesione cła na bawełnę. Karol, Maks i Moryc łączą kapitały. Moryc jedzie do Hamburga, gdzie kupuje ogromny transport tego surowca. Przyjaciele odsprzedają bawełnę z zyskiem i w ten sposób zdobywają fundusze na budowę własnej fabryki. Tymczasem bankrutuje polski fabrykant Trawiński. Nikt nie chce mu pomóc, Karol również odmawia pożyczki i zdesperowany Trawiński popełnia samobójstwo.

Emisja: 28.04. sobota o godz. 20:45 + 3:35, 1.05. wtorek o godz. 13:35 w TVP Polonia


Obsada: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn

(1975) reż. Andrzej Wajdareklama
reklama