Jubileusz 80 lat Prawd Polaków spod Znaku Rodła
05.03.2018 | Rodzina Rodła

Miał zwrócić uwagę świata na ponad półtoramilionową polską społeczność w III Rzeszy. 80 lat temu - 6 marca 1938 roku - odbył się Pierwszy Kongres Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. Do Berlina - nie bez przeszkód ze strony niemieckiego reżimu - zjechało około 5 tysięcy naszych rodaków.

Załączniki

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Theater des Volkes, jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem. Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami.
Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie Berlińskiego Kongresu jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.


Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Rok 2018 – Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła ustanowiony uchwałą Senatu Rzeczypospolitej z 7 grudnia 2017 r.
 

Rok 2018 został ustanowiony Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła - materiał z Halo Polonia

reklama
reklama