Jesień w TVP Polonia
Jesień 2019 w TVP Polonia

Jesienią na antenie pojawią się nowe audycje, hity filmowe i serialowe premiery. Po wakacyjnej przerwie powrócą również cenione przez widzów seriale.

.
Załączniki

Jesienią w TVP Polonia jeszcze więcej relacji polonijnych dziennikarzy z całego świata - już od września, „Magazyn z Wysp” (wtorek godz. 19:25) i „Kierunek Zachód” (środa godz.19:25) co tydzień! W ramówce jesiennej TVP Polonia również nowy magazyn - „Przystanek Zaolzie” - premiera: środa, 25.09 godz.18:25. Kolejna nowość w piątki - na zmianę z „Magazynem z Ameryki” cykl reportaży o Polakach z USA. Ważne wydarzenia z życia Polaków na Wschodzie co czwartek w „Wilnotece” (godz. 19:25), w poniedziałki w magazynie „Nad Niemnem” oraz w czwartki w magazynie „Wschód” (godz. 16:25). W ofercie TVP Polonia nie zabraknie również premier polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, najciekawszych seriali emitowanych w TVP, atrakcyjnej rozrywki w weekendy oraz programów dla najmłodszych. Jesienią w TVP Polonia m.in. najnowsza seria cyklu podróżniczego „Nela Mała Reporterka” oraz premierowy cykl „A to polski właśnie” wyjaśniający młodym widzom zawiłości językowe.

We wrześniu upamiętnimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w TVP Polonia programy związane z tematyką wojenną, m.in. filmy fabularne - „Jutro idziemy do kina” reż. Michał Kwieciński (em. 01.09.), „Katyń” reż. Andrzej Wajda (em. 15.09.), a także biograficzne filmy dokumentalne: „Spragnieni księżyca” reż. Anna Ciałowicz (em. 2.09.), „Ziemia czerwonych drzew” reż. Mirosław Olszycki (em. 16.09.) oraz widowisko „Tak zaczynała się wojna” (em.1.09.) – wyjątkowy koncert z Gdańska piosenek traktujących o dramacie wojny, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Margaret, Dawida Kwiatkowskiego, Natalii Nykiel czy Piotra Cugowskiego.

Jesienią na antenę wraca „Rozmowa Polonii”, emitowana od poniedziałku do czwartku o godz. 22:05, po serwisie informacyjnym „Polonia 24”, a tuż przed jednym z najchętniej oglądanych programów TVP Polonia - „Halo Polonia”. Miłośników publicystyki, po wakacyjnej przerwie, zapraszamy w czwartki na nowe wydania „Racji stanu”.

Dziennikarze TVP Polonia przyjrzą się bliżej najbardziej aktualnym zjawiskom związanym z emigracją. Już w październiku na antenie premiera filmu dokumentalnego Magdaleny Piejko pt. „WracaMY?”. Film opowiada o losach największej współczesnej emigracji Polaków, obecnie 30 i 40 latków, którzy około 10 lat temu udali się do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szacuje się, że za pracą wyjechało tam ponad 2 mln. Polaków. Socjologowie mówią w tym kontekście o tzw. “pokoleniu nic”, skazanym na wyjazd z kraju w poszukiwaniu godnego życia. Wiele osób rozważa, w bliższej lub dalszej przyszłości, powrót. Polacy na Wyspach mierzą się teraz mi.in. z problemami związanymi z Brexitem czy z aklimatyzacją swoich dzieci, czyli ze specyfiką wychowania w tamtejszym systemie edukacyjnym (zarówno szanse jak i zagrożenia wynikające z tych różnic). Film jest swego rodzaju manifestem pokolenia zawieszonego między Wyspami a Polską, które migruje w poszukiwaniu mitycznej “normalności”.

W ofercie jesiennej TVP Polonia znajdzie się również cykl reportaży „Śladami Polaków”, emitowany w poniedziałki o godz. 15.10, w środy o godz. 5.25 i w czwartki o godz. 23.30. To filmowe opowieści o naszych rodakach, którzy mieszkają m. in. w Brazylii, Rosji i na Ukrainie. Bohaterem reportażu „Patron pojednania” będzie ks. Zygmunt Pisarski – polski męczennik, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r., nazywany „patronem pojednania polsko–ukraińskiego”. Nie zabraknie również opowieści o współczesnych losach Polaków, którzy po wojnie pozostali za wschodnią granicą, a także o wsparciu, jakie Polska udziela Ukrainie. Dzięki niemu odnawiane są m. in. kościoły we Lwowie i Żółkwi (reportaże „Kościół Jezuitów we Lwowie” i „Kościół św. Wawrzyńca w Żółkwi). Wśród reportaży na uwagę zasługuje również opowieść o polskich sportowcach na Zaolziu. W przeddzień kolejnej rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wyemitujemy reportaż pt. „Uwierzyliśmy w siebie”. Będą to wspomnienia osób, których życie uległo zmianie po spotkaniu z Papieżem Polakiem.

Przypominamy, że większość programów nadawanych w TVP Polonia można odbierać także za pośrednictwem Internetu – TVP Polonia Stream.

reklama
reklama