19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Dzień I

reklama
reklama
Polecamy

O mnie się nie martw - odc. 5/13 - s. 10

Sylwia w asyście Kostka staje jako pełnomocnik w sądzie rodzinnym w prostej z pozoru sprawie o zezwolenie na małżeństwo nieletniej, która spodziewa się dziecka. Zgodziła się przyjąć tę sprawę ze względu na swoją matkę. Grażyna z kolei próbuje w ten sposób pomóc swojej córce chrzestnej, której matka, daleka kuzynka Grażyny, nie chce dopuścić do małżeństwa córki z zupełnie irracjonalnych powodów. Tymczasem sprawa, w której Marcin podjął interwencję mimo wątpliwości Kaśki, przyjmuje nieoczekiwany obrót i Marcin jest zmuszony wdać się w bójkę. Również Oliwka bojowo wkracza w nie swoje problemy. Nic dziwnego, że nowa wychowawczyni Oliwki, Anka, z dużym dystansem wita krewkiego ojczyma krewkiej uczennicy. Zwłaszcza że Marcin ma zasadnicze zastrzeżenia do jakości jej przygotowania pedagogicznego. Krzysiek burzy się na wiadomość o tym, że Sylwia chodzi na psychoterapię. Do Sylwii zaczyna docierać, że Paweł może mieć rację. Tymczasem Paweł zaczyna podejrzewać, że ostentacyjnie prawdomówna Maria żyje w kłamstwie, a Maria z rozbawieniem słucha nieustannych dyskusji Kostka i Karoliny na temat mentorów. Sama żyje dużo ciekawszym życiem. Tak przynajmniej uważa.

Emisja - środa 16 października, godz. 13.45 oraz TVP Polonia Stream

Uwierzyliśmy w siebie. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny

Uczestnicy mszy papieskich przywołują najpiękniejsze wspomnienia i unikalne poczucie wspólnoty, którego doświadczyli. Bohaterowie filmu Macieja Czułowskiego opowiadają o dziewięciu dniach, które zmieniły Polaków i dały impet do zmian w świecie. Polski papież mówił prawdę o człowieku w wymiarze, która umykała w codzienności i opresji komuny, prawdę, która pozwoliła nam uwierzyć w siebie i zmieniać świat, w którym żyjemy. Dzięki archiwalnym zdjęciom TVP i wyjątkowym bohaterom staniemy się świadkami początku końca komunizmu w Polsce. W filmie udział wzięli: Małgorzata Bojarska, Teresa Czarcińska, Leszek Czarciński, Andrzej Gwiazda, Anna Jeziorna, ks. Jan Sikorski, ks. Jerzy Stefański, Marek Lubański, Grzegorz Polak, prof. Andrzej Zieliński, s. Maksymiliana Projkowa, Bogdan Sadowski, Barbara Sułek - Kowalska, Sylwester Szefer.

Emisja - czwartek 17 października, godz. 23.30 | TVP Polonia Stream

Okrasa łamie przepisy - Steki w kowbojskim stylu

W kolejnym odcinku Karol zabiera widzów do Karpacza. Nie wyrusza jednak na szlaki narciarskie, piesze czy rowerowe, z których Karkonosze znane są polskim turystom. Okazuje się, że w Karpaczu, u stóp najwyższej w okolicy góry Śnieżki, można spotkać prawdziwych kowbojów. A skoro są kowboje, nie może zabraknąć dobrych steków wołowych przygotowanych na grillu. Tak właśnie Karol rozpocznie nowy sezon grillowania i pokaże jak przyrządzać steki wołowe, aby były kruche, miękkie i soczyste. I jak wzbogacić smak grillowanego mięsa poprzez dodatek kolorowych sałatek czy sals ze świeżych warzyw i owoców. To będzie urozmaicenie tradycyjnego grilla, w którym króluje zazwyczaj kiełbasa, kaszanka albo karkówka. Karol przygotuje trzy dania. Pierwszą potrawą będą steki z antrykotu podane z sałatkami z pomidorów i selera naciowego. Druga propozycja to grillowane wołowe kotlety z antrykotu z kością, podane z puree z palonych ziemniaków i salsą z kiszonych ogórków, a trzecią steki ze zrazowej z ciepłą sałatką z czerwonej kapusty, pomarańczy i porzeczek.

Emisja – sobota 19 października, godz. 11.50 | TVP Polonia Stream

Czar Par

Kultowy program Czar Par w nowej i zaskakującej odsłonie. Przez dwanaście odcinków będziemy śledzić rywalizację wybranych z całej Polski odważnych, szalonych, a przede wszystkim kochających się par, które w każdym odcinku zostaną poddane różnorodnym próbom testującym ich miłość, współdziałanie, poczucie humoru i wiedzę o sobie nawzajem. Uczestnikom przyjdzie zmierzyć się ze spektakularnymi zadaniami wykorzystującymi elementy stresu, wysiłku fizycznego i wyzwania przy dużej presji czasu. Z odcinka na odcinek program opuści para z najmniejszą liczbą punktów. W odcinku finałowym spotkają się trzy najlepsze pary i będą walczyć o główną nagrodę 300 tysięcy złotych. Zwycięzcę nowej edycji Czaru Par wybiorą widzowie. Zmagania uczestników będą oceniać najgorętsze pary polskiego show-biznesu. W każdym odcinku pojawi się również gość specjalny ekspert w swojej dziedzinie, znany i lubiany przez naszych widzów. Program poprowadzą: niezastąpiony Maciej Kurzajewski i uwielbiana przez miliony widzów Izabella Krzan.

Oglądaj w sobotę 19 października, o godz. 14.15 | 3.30 oraz w TVP Polonia Stream

Szansa na sukces. Opole 2020 - odc. 2

Laureaci poszczególnych odcinków zostaną zaproszeni do finałowego koncertu w trakcie którego jury wybierze zwycięzcę. Nagrodą główną będzie udział w Debiutach podczas 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Formuła „Szansy na Sukces. Opole 2020” nawiązuje do pierwszego polskiego muzycznego show autorstwa Elżbiety Skrętkowskiej, które widzowie przez 19 lat oglądali w Dwójce. Uczestnicy programu wybiorą rodzaj podkładu muzycznego i wykonają utwory artysty, który oceni ich wokalne umiejętności. Dla każdego debiutanta Artur Orzech wylosuje utwór z listy piosenek wykonawcy goszczącego w programie.
Gościem 1. odcinka będzie Andrzej Piaseczny. Utalentowani wokaliści, którzy marzą o karierze muzycznej, będą musieli zmierzyć się z jego repertuarem. Wykonają takie hity jak "Prawie do nieba", "Śniadanie do łóżka" czy "Chodź, przytul, przebacz". Piasek zdecyduje, kto przejdzie do wielkiego finału i zawalczy o udział w koncercie Debiuty podczas 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Emisja - sobota 19 października, godz. 18.45 | TVP Polonia Stream

Stulecie Winnych - odc. 6

Bliźniaczki rozpoczynają naukę w szkole powszechnej i szybko stają się wyróżniającymi uczennicami. W klasie zabiegają o zainteresowanie tego samego chłopca, Pawła. Anna Lilpop przedstawia ojcu swoją nową miłość, Jarosława Iwaszkiewicza. Na budowie willi Stawisko Jasiek Winny dostaje pracę elektryka, a Damian, młody zdun, zakochuje się w chłopaku z budowy. Łucja zachwyca w szkole talentem plastycznym, ale siostra przełożona nie zamierza go wspierać. Bliźniaczki zaczynają rywalizować o względy Pawła. Po zakończeniu edukacji bliźniaczek w szkole powszechnej, rodzina Winnych dostaje niezwykłą propozycję od Stanisława Lilpopa. Pierwsze poważne uczucia Ani i Mani zostaną wystawione na próbę.

Oglądaj – sobota 19 października, godz. 20.45 | 2.35 | wtorek 22 października, godz. 13.45 | TVP Polonia Stream

Premiera | Leśniczówka odc. 99 i 100

W premierowych odcinkach m.in.: Aniela otrzymuje list z przykrą wiadomością. Olga obiecuje jej pomoc, ale najpierw musi skonfrontować się z Jasińskim i Karczem. Magda chce remontować swoją nową klinikę, ale czeka ją niemiła niespodzianka. Tymczasem stres Krzysztofa coraz bardziej odbija się na jego relacjach w pracy. Kasia staje przed poważnym dylematem i kłóci się z Krzysztofem o pieniądze. Krzysztof zaskakuje Lidię i Roberta swoimi pretensjami. Karcz szantażuje Jasińskiego i szuka haków na Olgę. Stary zaprasza Krzysztofa na podejrzane spotkanie.

Emisja – niedziela 20 października, godz. 16.30 | 16.55 | TVP Polonia Stream

Blondynka - odc. 85

Na zamczysku Sikory trwają przygotowania do festynu historycznego. Etap pierwszy: casting na rycerza. Zwycięzca będzie reprezentował Majaki na imprezie głównej. Ćwiczy Romek, ćwiczy Staruch, a Manej uważa, że wygra z marszu. Przygotowania przerywa nieoczekiwanie choroba Roberta, ulubionego żubra Sikory. Sylwia rozmawia z Jagną i Majką o kapitanie. Przyjaciółki doradzają jej przeprowadzenie testów DNA, żeby potwierdzić ojcostwo. Elwirka ma coraz więcej wątpliwości związanych ze swoim zakładem fryzjerskim w Białymstoku. Brakuje klientów. Za to salon w Majakach, który zostawiła Jasiuni kwitnie. Klientki zapisują się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Emisja - niedziela 20 października godz. 20.45 | TVP Polonia | TVP Polonia Stream

Premiera | Letnie przesilenie

W obcej rzeczywistości próbuje stworzyć sobie azyl przed brutalnością wojny i prostackim światem jego starszych kolegów, żandarmów. Na zapomnianym przez wszystkich strychu słucha zakazanej muzyki - jazzu i oddaje się marzeniom. W tym samym czasie jego rówieśnik, Romek, po stracie ojca pomaga matce, pracując na kolei. Jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. Nie rozumiejąc istoty tragedii, patrzy na to obojętnie. Kiedy nadarzy się okazja, stara się odebrać niemieckim żandarmom skradzione Żydom rzeczy, często nieprzydatne - jak stary gramofon. Nie ma charakteru bojownika. Bardziej zajmują go dziewczyny, a najbardziej Franka, córka zamożnego gospodarza. Ta sama wiejska dziewczyna podoba się Guido. Romek spotyka uciekinierkę z transportu, Żydówkę Bunię, którą najpierw, bojąc się konsekwencji, stara się za wszelką cenę odpędzić. Bunia nie chce odejść. Wie, że sama nie przetrwa. Szuka w rówieśniku ratunku. Z czasem rodzi się między nimi więź. Zagubiony Guido zbliża się do Franki. Przy dźwiękach zabronionego jazzu kochają się na strychu. Kryjówkę odkrywa komendant. Guido musi wybrać - ratować siebie czy pomóc France?

Emisja - niedziela 20 października, godz. 21.40 | 3.35

Słudzy wolności

Jak dalece zakorzeniona jest tradycja sprawowania posługi duszpasterskiej wśród polskich żołnierzy? Czy istniałaby niepodległa Polska bez męstwa kapelanów? Kim byli/są, połączywszy swe sutanny z mundurami? Dokąd zmierzają? Nieformalny związek księży i żołnierzy rozpoczął się w 966 roku. Przez wieki duchowni towarzyszyli Polakom walczącym na bitewnych polach. Ostatecznie dając dowód swego oddania - Bogu, Ojczyźnie i żołnierzom - w walce o Niepodległą Polskę. Rola duszpasterzy - nie do przecenienia - spowodowała, że 5 lutego 1919 roku - decyzją Watykanu, na prośbę władz wojskowych odrodzonej Polski - został utworzony Ordynariat Polowy Wojska Polskiego z Biskupem Polowym Stanisławem Gallem na czele. Wojna z bolszewicką Rosją, dramat II Wojny Światowej, trudne czasy PRL - u, aż wreszcie odrodzenie Ordynariatu w 1991 roku. Działalność Caritasu Ordynariatu Polowego WP, udział kapelanów w misjach wojskowych. W narrację - przenikającej się przeszłości, teraźniejszości, ale i przyszłości - włączają się także: J. E. bp gen. bryg. dr Józef Guzdek - piąty Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. prał. kan. płk SG dr Zbigniew Kępa - Rzecznik Prasowy Ordynariatu Polowego Duszpasterz Osób Pokrzywdzonych, Ich Rodzin oraz Wspólnot Zranionych Przestępstwem.

Emisja - środa 23 października godz. 14.35 | 23.30 | TVP Polonia

Za marzenia - odc. 8/13 - s. 2

Matka Zosi zaprasza na obiad Antoniego. Szczepan wykorzystuje każdą okazję, by zepsuć prawnikowi humor. Anka znów traci pracę, bo Olga w końcu bankrutuje i zamyka sklep. Dziewczynę cały czas wspiera jednak Adam, który proponuje, by Wolańska przyjęła posadę w kancelarii ojca. Bartek załatwia też ukochanej pracę przy nowym teledysku Miss Gabi. Nieświadomy, że spotkanie dziewczyny z kapryśną gwiazdą to nie jest dobry pomysł... Tymczasem w Wegenacji szykuje się kolejna szalona impreza dla fanów gier i fantasy.

Emisja - środa 23 października godz. 20.45 | 2.35 | TVP Polonia | TVP Polonia Stream