19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Dzień I

reklama
reklama
Polecamy

9. Enter Enea Festival

9. edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcja artystyczną Leszka Możdżera, odbyła się 17-19 czerwca. Jak zwykle wydarzenie połączyło różne gatunki i style muzyczne. W tym roku, podczas pierwszego dnia goście festiwalu mogli usłyszeć specjalne wykonanie spektaklu - koncertu "Raport Kassandry" teatru Pieśni Kozła i Leszka Możdżera. Wrocławski teatr alternatywny - Teatr Pieśń Kozła zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich zespołów europejskich, wykorzystujący w swej praktyce trening aktorski i nieustannie poszukujący nowych rozwiązań artystycznych. Projekt "KASANDRA - OUT OF THE BOX" jest oparty na muzyce skomponowanej przez Macieja Rychłego do słów i poezji Alicji Bral, ale w spontaniczny sposób, na oczach widza, dzięki genialnemu kunsztowi improwizatorskiemu Leszka Możdżera rodzi się nowy muzyczny i performatywny byt - "out of the box". Dlaczego taki tytuł? Bo teatr, nie jest już teatrem. Staje się rytualną przestrzenią i zgromadzeniem. Widz przestaje być widzem, słuchacz nie jest słuchaczem. Stają się świadkami wydarzenia unikalnego i niepowtarzalnego. Kompozycje tracą ramy dzieła sztywnego i zamkniętego, wkraczając w obszar pięknie opisany przez Umberto Eco jako "dzieło otwarte". Muzycy nie są wyłącznie muzykami. Stają się aranżerami, zaklinaczami i dramatycznymi protagonistami. Koncert staje się zdarzeniem unikalnym, niepowtarzalnym. Dzięki pracy z energią wykonawców i muzyką uzyskujemy kontakt z pierwotną kreacja, której podstawą jest - IMPROWIZACJA! Zobaczycie Państwo i usłyszycie formę nowatorską, unikatową, na światowym poziomie. Zobaczycie coś, czego jeszcze nie było w świecie teatru i muzyki.

Ojciec Mateusz - s. XXI, odc. 1 - Bez wyjścia

Przed domem antykwariuszy Magdy i Grzegorza Gałeckich (Aleksandra Nieśpielak i Dariusz Kordek) stoi tajemnicze auto. Kobieta obawia się, że ktoś ich nęka. Podejrzenia padają na firmę windykacyjną. Wojtek (Jakub Wesołowski) zaprasza Ewę (Edyta Olszówka) na kolację do restauracji. Kobylińska zakłada, że chodzi o uczczenie rocznicy poznania. Jest wniebowzięta, że jej mężczyzna pamięta o, tak ważnej dla ich związku, dacie. Wieczorem tego samego dnia w tajemniczych okolicznościach znika Grzegorz. Ojciec Mateusz chętnie pomaga policjantom w poszukiwaniach antykwariusza, którego dobrze znał z widzenia. Szybko okazuje się, że okoliczności porwania mężczyzny są wyjątkowo niejasne...

W cyklu: Kobiety polskiego filmu - Bo oszalałem dla niej

Adaptacja opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego pod tym samym tytułem. Główna postać filmu to Roman Kolatowski - skromny, prowincjonalny buchalter o aktorskich skłonnościach, marzący o stolicy, Teatrze Wielkim i pracy z Hanuszkiewiczem. Podczas występu w amatorskim teatrze zwraca na niego uwagę szef zaopatrzenia zakładów odzieżowych. Jego zdaniem uzdolnienia aktorskie Kolatowskiego znakomicie się przydadzą do pracy zaopatrzeniowca. I rzeczywiście. Pan Roman jest znakomity. Wyczuwając nastroje dostawców, raz zjednuje ich uśmiechem, raz jest bliski płaczu. Swój kunszt wspiera ofiarowywanymi "po kosztach własnych" najmodniejszymi garniturami. W efekcie do zakładów zaczyna płynąć strumień podszewek, guzików i innych niezbędnych artykułów. Niepostrzeżenie świat przemienia się w oczach Kolatowskiego w wielką teatralną scenę. W domu przykładny mąż i ojciec, w pracy szybko z zahukanego urzędnika przedzierzga się w ustosunkowanego fachmana, bywalca stołecznych restauracji i hoteli. Od tego już tylko krok do wykorzystania aktorskich umiejętności do podbojów miłosnych. Po pierwszych sukcesach Kolatowski wpada w pułapkę. Poderwawszy atrakcyjną blondynkę, zakochuje się w niej bez pamięci. Osadzony we współczesnych realiach film Chęcińskiego balansuje na granicy między satyryczną komedią a dramatem psychologicznym. Kpiąc z wynaturzeń i absurdów rzeczywistości, jest również poruszającą opowieścią o tęsknocie za czymś wielkim, szlachetnym i prawdziwym.

Emisja w sobotę 24 sierpnia o godz. 21:45 i 3:40 w TVP Polonia

Kino familijne – Złota kaczka

Na podstawie opowiadania Ewy Szelburg-Zarembiny. Akcja toczy się w XVII w. Do Warszawy powraca z wojen szwedzkich młody zabiedzony żołnierz. Dowiaduje się, że w podziemiach jednego z pałaców znajdują się wielkie skarby, których strzeże królewna zamieniona w Złotą Kaczkę. Aby zdobyć skarby i wyzwolić królewnę z czarów, należy spełnić jeden warunek: wydać 100 dukatów nie czyniąc nic dobrego nikomu. Kiedy bohaterowi zostaje ostatni grosz, daje go jednak napotkanemu ślepcowi - wówczas czar pryska. Człowiek nie potrafi bowiem być do gruntu złą istotą. Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w Poznaniu w 1977 roku.

One. Kobiety kultury

One. Kobiety kultury to program Łukasza Orbitowskiego w którym do rozmowy zaproszone zostały najważniejsze kobiety polskiej kultury. Rozmowa ma charakter wyjątkowego, intymnego spotkania. Tym razem gościem programu jest Gabriela Muskała - popularna aktorka, ale także dramatopisarka i autorka scenariuszy filmowych. W rozmowie z Łukaszem Orbitowskim opowiada o swoim dzieciństwie, o nieustannych poszukiwaniach i dążeniu do rozwoju, a także o fascynacji pamięcią.

Emisja w niedzielę 25 sierpnia o godz. 18:50 w TVP Polonia i TVP Polonia Stream

Nela Mała Reporterka w TVP Polonia

Nela zabierze widzów TVP Polonia w niezwykłą podróż pełną przygód do odległych krajów. Odwiedzimy Birmę, Kostarykę, Mauritius, Wietnam, Etiopię i Sri Lankę. Dzięki Małej Reporterce poznamy tajemnice czekolady, dowiemy się jak żyją leniwce i uratowane dzikie maluchy z sierocińca zwierząt na Kostaryce. Poznamy także kobiety o długich szyjach, poszukamy wraz z Nelą gibonów i przefruniemy na linach nad lasami deszczowymi. Nieustraszona Nela w Zatoce Ha Long w Wietnamie sprawdzi także autentyczność jednej z tamtejszym legend o latającym smoku.

The Extra Mile - nowość w TVP Polonia

The Extra Mile to anglojęzyczny program informacyjny, w którym - jak sama nazwa wskazuje - idziemy o krok dalej, by przybliżyć widzom to, co w Polsce najistotniejsze. Program jest podsumowaniem tygodnia i skupi się na pięciu najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, jakimi żyła Polska przez ostatnie dni. Para prezenterów zapowie materiały wideo i poinformuje o rozwoju wydarzeń. W programie pokażemy także produkcje Poland In, w których prezenterzy "ruszą w miasto" by odkrywać i pokazywać coś "extra", a potem przy wspólnym prezenterskim stole wymienić wspólne doświadczenia.

Focus on Poland

Bringing you the latest news on Polish politics, economy and culture, Focus on Poland is our latest English-language news programme. With an emphasis on reliable information and quality reporting, Focus on Poland will help you keep up to date with all the ongoing developments on Poland's markets, all the latest events on the country's political scene and all the most exciting news on what's going on in the world of arts! If you're looking for a comprehensive source of knowledge about what's happening in Poland, look no further. Join us here at TVP Polonia and experience the best of Poland!

Weekendowe wydania Pytania na Śniadanie w TVP Polonia

Na specjalne życzenie widzów program "Pytanie na Śniadanie" zagości na antenie TVP Polonia również w weekendy. W weekendowych wydaniach nie zabraknie tematów ze świata kultury, nauki i sportu, a także nowinek z czerwonego dywanu, smacznych i oryginalnych kulinarnych przepisów na lato oraz muzyki na żywo. Studio odwiedzą także gwiazdy dla których lato bywa gorącym czasem artystycznej aktywności.

Pytanie na Śniadanie od niedzieli 16 czerwca w TVP Polonia siedem razy w tygodniu! Zapraszamy już od 7:55.
Do zobaczenia również na
TVP Polonia Stream