Żywy Bałtyk
Odc. 2 Zatoka Pucka

Andrzej Kruszewicz, znawca dzikiej natury wyrusza w podróż, aby odkrywać przyrodę Bałtyku - najsłodszego i najmłodszego morza świata. Andrzej przygląda się z bliska morskim gatunkom. Docierając do różnych zakątków polskiego wybrzeża przekonuje się, że nasze morze nie jest wcale martwe a jego przyroda jest wciąż żywa i warta ochrony.

.

Odc. 1 Mewia Łacha

Tam gdzie kończy się Wisła zaczyna się niezwykły rezerwat - Mewia Łacha. Utworzyły go duża rzeka i morski piasek. Linia brzegowa zmienia się tutaj z dnia na dzień. Piaszczyste wysepki znikają, aby pojawić się za chwilę w innym miejscu. W tym wiecznie zmieniającym się świecie doskonale radzą sobie ptaki. Są ich tutaj tysiące. Również te rzadkie, zagrożone wyginięciem znajdują swój dom. Na straży ptasiego królestwa stoją ornitolodzy z grupy Kuling. Będziemy im dzisiaj towarzyszyć.

Odc. 2 Zatoka Pucka

Każdego roku Zatokę Pucką odwiedza do 100 tys.ptaków. Dla części z nich to bezpieczna przystań do przezimowania, dla innych miejsce chwilowego odpoczynku. Kiedy skończy się zima i przyjdzie wiosna w zatoce, szybciej niż gdziekolwiek na polskim morzu podniesie się temperatura. Dlatego panują tutaj doskonałe warunki do rozwoju roślinności morskiej, dającej schronienie wielu organizmom. Zatoka Pucka jest jak przytulny inkubator do rozwoju wielu morskich stworzeń. A one są z kolei doskonałym pokarmem dla ptaków.

Autorzy:
Joanna Pawlikowska - scenariusz i reżyseria
Krystian Matysek - zdjęcia
Andrzej Kruszewicz - prowadzenie

PREMIERA | Pon. godz. 6:20 | 16:25 w TVP Polonia i TVP Polonia Stream

Zapowiedź programu

reklama
reklama