Dzień Papieski i 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II w TVP Polonia
Dzień Papieski i 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II

Wybór kardynała Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego, na papieża, 16 października 1978 roku, był wyjątkowym wydarzeniem w Polsce, ale też na świecie. Papież z dalekiego Kraju. Pierwszy od ponad 450 lat nie-Włoch, pierwszy Słowianin, Polak, najmłodszy papież od półtora wieku. Miał wówczas 58 lat. Przyjął imię Jan Paweł II. Największy ze współczesnych Polaków kapłan, patriota i mąż stanu, nauczyciel wolności. Jego prawie 27-letni pontyfikat zmienił oblicze świata i Kościoła. Z tej okazji jak również z okazji Dnia Papieskiego TVP Polonia przygotowała specjalne propozycje programowe.

.

Dzień Papieski w TVP Polonia

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD TOTUS TUUS 2018
sobota, 13 października, g. 18:45
Relacja z gali wręczenia tegorocznych nagród Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Totus Tuus 2018, która odbywa się w ramach centralnych obchodów XVIII Dnia Papieskiego. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”, „TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka”, również „Nagroda Specjalna TOTUS TUUS”

ROZMOWA Z KARD. KAZIMIERZEM NYCZEM NA DZIEŃ PAPIESKI
sobota, 13 października, g. 20:30 + 2:30
„Promieniowanie ojcostwa” - te słowa są hasłem XVIII Dnia Papieskiego, tym razem przypadającego na 14 października. Koordynatorem wydarzeń, jak co roku, jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W przeddzień obchodów kardynał Kazimierz Nycz w specjalnej rozmowie z Grzegorzem Miśtalem przedstawi główne założenia Dnia Papieskiego.

ZIARNO - DZIEŃ PAPIESKI

niedziela października, g. 10:35
40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową;. 14 października przypada też XVIII Dzień Papieski. W magazynie rozmowa dzieci z arcybiskupem Tadeuszem Wojdą, metropolitą białostockim, który przez 34 lata pracował w Watykanie, jeszcze od czasów Jana Pawła II. Przypomnimy postać papieża Polaka, porozmawiamy o jego wielkiej roli w historii Polski.

NOTACJE - KS. BP ADAM DYCZKOWSKI. ŻARTY KAROLA WOJTYŁY
niedziela, 14 października, g. 11:55
Reportaż. Opowieści ks. bp Adama Dyczkowskiego m. in. o filozofii życia i spotkaniach z Janem Pawłem II. Na początku i końcu programu ks. bp Dyczkowski gra i śpiewa piosenki, które w przeszłości wykonywał razem z kard. Karolem Wojtyłą podczas wypraw w góry. Ks. bp Adam Dyczkowski (rocznik 1932), biskup senior diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Bolesława Kominka 23 czerwca 1957 r. W latach 1957 - 63 studiował filozofię przyrody na katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Honorowy obywatel Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Głogowa.

KARDYNAŁ WOJTYŁA PAPIEŻEM
niedziela, 14 października, g. 12:10
Film dokumentalny o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Kościoła Katolickiego - wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Film opowiada o często nieznanych wydarzeniach z udziałem kard. Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II w okresie od 6 sierpnia 1978 r. czyli śmierci papieża Pawła VI do pierwszych tygodni pontyfikatu Ojca Świętego w 1978 r. Pontyfikatu, który stał się jednym z najbardziej znaczących w dziejach świata.
Reżyser: Krzysztof Tadej, 2012

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
niedziela, 14 października, g. 13:00
XVIII Dzień Papieski - msza święta z sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Liturgii przewodniczyć będzie: abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski

POLACY ZMIENIAJĄCY ŚWIAT – ORĘDOWNIK
niedziela, 14 października, g. 19:25
wtorek, 16 października, g. 5:40
Cykl dokumentalny przedstawiający sylwetki wybitnych Polaków, których działalność artystyczna, polityczna, społeczna, naukowa i gospodarcza miała i ma obecnie ogromny wpływ na losy świata. W tym odcinku św. Jan Paweł II w oczach i słowach Dalajlamy XIV, Madeleine Albright i Władysława Zacharasiewicza.

PROMIENIOWANIE OJCOSTWA - KONCERT Z OKAZJI XVIII DNIA PAPIESKIEGO

niedziela, 14 października, g. 21:25 + 3:50
Koncert z okazji XVIII Dnia Papieskiego, który odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej. Na scenie wystąpią: Natalia Sikora, Marek Piekarczyk, Krzysztof Antkowiak, Robert Gonera, Darek Malejonek.
Koncert uświetnią cytaty z pielgrzymek Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.

TEATR TELEWIZJI - TOTUS TUUS
niedziela, 14 października, g. 22:25 + 4:55
poniedziałek, 15 października, g. 15:10
Spektakl obejmuje okres od zamachu na życie Jana Pawła II, 13 maja 1981 roku, do pobytu papieża w klinice Gemelli. Po zamachu Ojciec Święty jeszcze bardziej uświadamia sobie i upewnia się, że Matka Boska, której zawierzył siebie i swoje kapłaństwo, uchroniła go od śmierci. Los swój wiąże z trzecią tajemnicą fatimską, z którą zapoznaje się w szpitalu. Na szpitalnym łożu przekonuje się, że trzeba zawierzyć świat i Rosję Niepokalanej, aby uchronić ludzkość przed zagładą.
Autor i reżyser: Paweł Woldan, 2016
Obsada: Ireneusz Czop (Kardynał Karol Wojtyła /Jan Paweł II), Adam Woronowicz (Ksiądz Stanisław Dziwisz), Olgierd Łukaszewicz (Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński), Małgorzata Kożuchowska (Maria Okońska), Wojciech Wysocki (Paweł VI), Zbigniew Lesień (Lekarz I) Jerzy Zelnik (Lekarz II), Henryk Talar (Dostojnik I), Marcin Troński (Dostojnik II), Przemysław Bluszcz (Kierowca Józef Mucha), Piotr Głowacki (Ksiądz Mieczysław), Jacek Bursztynowicz, (Biskup Andrzej Deskur), Beata Fido (Wanda Półtawska), Wiesław Komasa (Profesor Stefan Świeżawski), Mariusz Bonaszewski (Bohdan Cywiński)


40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
wtorek, 16 października, g. 16:30
Msza święta z udziałem władz państwowych w 40. rocznicę powołania Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Mszy przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz.
Animacja muzyczna - Chór Uniwersytet Papieski JPII.

OJCZE ŚWIĘTY - DZIĘKUJEMY!
wtorek, 16 października, g. 23:10
Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża 16.10.2018 r. odbędzie sie koncert Ojcze Święty - dziękujemy!, który upamiętni ten niezwykły Pontyfikat. Nieprzypadkowo koncert odbędzie się w Krakowie, gdyż jest to miejsce, które miało bardzo istotny wpływ na ukształtowanie przyszłego papieża i charakter jego papieskiej posługi. Koncert przypomni drogę Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz cenny bagaż doświadczeń, jaki zabrał z Polski, zwłaszcza z Krakowa, aby zmieniać oblicze świata i Kościoła. Będzie też wyrazem wielkiej wdzięczności za niezwykły dar pontyfikatu i jego owoców, których doświadczamy do dziś. W koncercie wystąpią: TGD, Sławomir Uniatowski, Olga Szomańska, Alicja Węgorzewska, Kasia Moś, Natalia Niemen, Beata Bednarz, Magda Steczkowska, Zakopower, Mateusz Ziółko, Mateo, Marek Torzewski oraz Halina Benedyk i Marco Antonelli.
Prowadzą: Magdalena Wolińska-Riedi i Krzysztof Ziemiec.

reklama
reklama