Wolność jest rzeczą wielką. Muzeum Polskie w Rapperswill
Rozmowy o Rapperswilu cz. 1

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii i Instytut Pamięci Narodowej wspólnie zorganizowały w dniach 20-22.06.2018 konferencję pod tytułem: „Magna les libertas. Ku Niepodległej” w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na ten czas do malowniczo położonej szwajcarskiej miejscowość przyjechali historycy z Polski, naukowcy, przedstawiciele środowisk polonijnych z Europy oraz przedstawiciele Polonii. W komnatach XIII wiecznego zamku zaproszeni goście dyskutowali m.in. o wpływie dyplomacji na kwestię odzyskania niepodległości, działalności polskich patriotów w Szwajcarii oraz Szwajcarii jako kraju dla uchodźców politycznych do czasu I wojny światowej.

.

W związku z tym wydarzeniem TVP Polonia zrealizowała relacje reporterskie z konferencji. W materiałach poruszyliśmy wątki konfliktu pomiędzy władzami samorządowymi Rapperswil, a miejscową Polonią, którego konsekwencją może być zamknięcie Polskiego Muzeum na Zamku w Rapperswill.

Rozmowy o Rapperswilu cz. 1 | Rozmowy o Rapperswilu cz. 2 | Rozmowy o Rapperswilu cz. 3 | Rozmowy o Rapperswilu cz. 4

Muzeum Polskie w Rapperswilu – polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

Muzeum mieści się w zamku z końca XIII wieku (wzniesionym na półwyspie nad Jeziorem Zuryskim) i wydzierżawionym na 99 lat (w 1870) przez Władysława Platera. Plater wyremontował będący ruiną obiekt (m.in. podwyższył piętro i pokrył całość dachem)[1]. Na przełomie XIX i XX wieku miało największą bibliotekę polską na emigracji (liczyła ok. 100 tys. druków), z bogatym zbiorem rękopisów (w tym archiwum Wielkiej Emigracji). W 1921 przeszło w dzierżawę Państwa Polskiego. W 1927 zbiory przejęło Muzeum Narodowe i Biblioteka Narodowa. Zbiory druków i rękopisów uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej (spalone przez Niemców w gmachu Biblioteki Ordynacji Krasińskich po powstaniu warszawskim).

reklama
reklama