Kariera Nikodema Dyzmy
Kariera Nikodema Dyzmy - odc. 4

Warszawa, lat dwudziestych XX wieków. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma, prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę.

 Serial zrealizowany na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Jego twórcy: Jan Rybkowski i Marek Nowicki oraz aktor Roman Wilhelmi otrzymali nagrodę I stopnia Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji. Został zrekonstruowany cyfrowo.

odc. 4/7

Właściciele Koborowa witają Nikodema Dyzmę jak męża opatrznościowego. Administrator majątku, dumny, że udało mu się tak wspaniale rozwiązać problem przydziału drzewa dla koborowskich tartaków, chełpi się swoim sukcesem i stopniowo wyzbywa się obaw, że mógłby utracić wygodną posadkę u pana Kunickiego. Cieszy się życiem i powodzeniem, których nie skąpi mu los. Martwi go jedynie Kasia zazdrosna o panią Ninę. Gdy dziewczyna robi Dyzmie awanturę, ojciec natychmiast wysyła ją za granicę. Nieoczekiwanie nadchodzi telegram z Warszawy. Premier wzywa pilnie pana Nikodema w związku z jego genialnym projektem gospodarczym, proponuje mu prezesurę Banku Zbożowego. Dyzmę ogarniają wątpliwości, czy da sobie radę na tak odpowiedzialnym stanowisku. Wierzy jednak w swoją szczęśliwą gwiazdę, więc przyjmuje ofertę. Gdy wraca do Koborowa pożegnać się, pan Kunicki wręcz błaga go, by zechciał zachować posadę administratora majątku.

Emisja: 23.06. sobota o godz. 20:25 + 2:25, 26.06. wtorek o godz. 13:45 w TVP Polonia

(1980)
reż. Jan Rybkowski, Marek Nowicki

Obsada: Roman Wilhelmi, Bronisław Pawlik, Grażyna Barszczewska, Jerzy Bończak

reklama
reklama