„1920. Wojna i miłość” - serial
„1920. Wojna i miłość” - serial

Serial z wojną polsko - bolszewicką w tle. Opowiada o losach trzech żołnierzy z trzech zaborów, o ich przyjaźni i związkach z kobietami. Po raz pierwszy tematem serialu jest walka Polski o niepodległość w 1920 roku. Kraj stanął wówczas nie tylko w obronie swoich granic, ale także całej cywilizacji europejskiej, której zagrażała sowiecka Rosja.

 Bohaterowie to: Bronek Jabłoński, polski szlachcic i oficer w rosyjskiej armii; Władek Jarociński, pochodzący z chłopskiej rodziny ze Śremu, żołnierz pruskiej armii; Józef Szymański matematyk ze Lwowa, oficer legionów w c. k. armii (wojsk monarchii austrowęgierskiej). Wspólnym wrogiem Władka, Bronka i Józefa jest Rosjanin Aleksander.

odc. 12/13 Przełom


Bolszewicy zdobywają Radzymin. Miecio wraz z ochotnikami przygotowuje się we wsi Osowo do ataku na bolszewickie pozycje. W gęstej mgle nie widać przeciwnika. Mietek idzie w tyralierze. Atak okazuje się zwycięski, ale są duże straty. W punkcie koncentracji Zosia ćwiczy strzelanie i walkę wręcz. Zostaje pełnoprawnym żołnierzem szwadronu. Szala zwycięstwa przechyla się na polską stroną. Radzymin zostaje odbity z rąk bolszewickich, Aleksander ucieka. Dzięki pomocy oficera z carskich czasów, Bronek organizuje ucieczkę z obozu jenieckiego. Józef przystępuje do szwadronu Władka, razem ruszają, jako szpica kontruderzenia wojsk polskich. W zdobytym miasteczku spotykają Bronka.

Emisja: sobota, 24 lutego o godz. 20:45 + 2:45 |  wtorek, 27 lutego o godz. 13:25 
w TVP Polonia


* napisy w języku angielskimObsada: Wojciech Zieliński, Tomasz Borkowski, Karolina Chapko, Jakub Wesołowski, Michał Żurawski

(2010)
13 odc.
wojenny, reż. Maciej Migas

reklama
reklama