„1920. Wojna i miłość”
„1920. Wojna i miłość” - serial

Serial z wojną polsko - bolszewicką w tle. Opowiada o losach trzech żołnierzy z trzech zaborów, o ich przyjaźni i związkach z kobietami. Po raz pierwszy tematem serialu jest walka Polski o niepodległość w 1920 roku. Kraj stanął wówczas nie tylko w obronie swoich granic, ale także całej cywilizacji europejskiej, której zagrażała sowiecka Rosja.

 Bohaterowie to: Bronek Jabłoński, polski szlachcic i oficer w rosyjskiej armii; Władek Jarociński, pochodzący z chłopskiej rodziny ze Śremu, żołnierz pruskiej armii; Józef Szymański matematyk ze Lwowa, oficer legionów w c. k. armii (wojsk monarchii austrowęgierskiej). Wspólnym wrogiem Władka, Bronka i Józefa jest Rosjanin Aleksander.

odc. 2/13 „Początek”

Marzec 1920 r. Władek przenosi się do garnizonu położonego we wschodnim Mazowszu. Tam poznaje właścicieli pobliskiego majątku w Dąbrówce, państwa Olszyńskich i ich dzieci, świetnego jeźdźca Teofila i piękną, choć wyniosłą Zosię. Bronek dzięki przyjaźni z Mieciem, człowiekiem wątpliwej reputacji, poznaje świat warszawskiej cyganerii, zakochuje się w artystce kabaretowej Lulu. Pensja oficera nie wystarcza jednak na wystawne życie, zapożycza się u Miecia, a ten zamiast zwrotu długu, proponuje wspólny interes. Józef w sztabie wywiadu poznaje nowo przyjętą sekretarkę szefa, Jadwigę. Zakochuje się w niej. Aleksander, komisarz polityczny bolszewickiego oddziału pod komendą Tkaczenki, zaprowadza rewolucyjne porządki w białoruskich wsiach.

 Emisja: 16.12. sobota o godz. 20:45 + 2:45, 19.12. wtorek o godz. 13:25
w TVP Polonia

* napisy w języku angielskimObsada: Wojciech Zieliński, Tomasz Borkowski, Karolina Chapko, Jakub Wesołowski, Michał Żurawski

(2010)
13 odc.
wojenny, reż. Maciej Migas

reklama
reklama