„Magazyn Kanada”
Magazyn Kanada - wydanie 2 z 12.10.2017

Nowy program poruszający sprawy dotyczące Polonii z kraju „klonowego liścia”. Ważne i aktualne wydarzenia z życia Polonii Kanadyjskiej, ślady i historie związane z historią polskiego osadnictwa w Kanadzie. Przedstawimy sylwetki Polaków mieszkających w Kanadzie, a także unikalny folklor tego kraju.

Pierwsze wydanie programu Magazyn Kanada

TVP Polonia wprowadza kolejny magazyn polonijny! Ogromne zainteresowanie widzów „Magazynem z Ameryki” oraz „Magazynem z Wysp” wpłynęło na podjęcie decyzji przez dyrekcję TVP Polonia o uruchomieniu na antenę kolejnego programu realizowanego za granicą.

To program, który informuje o szeroko pojętym życiu Polaków w Kanadzie. Ich historii, osiągnięciach zawodowych, sprawach prywatnych, problemach dnia codziennego oraz wydarzeniach polonijnych.

W Kanadzie mieszka około miliona Polaków, a osób mających polskie pochodzenie jest znacznie więcej - prawie 1,5 miliona. Największym skupiskiem Polonii w Kanadzie jest Toronto. Mieszka w nim 250 tysięcy Polaków. Inne ośrodki Polonii to: Winnipeg (55 tys.), Montreal (40 tys.), Vancouver (60 tys.), Edmonton (55 tys.), Calgary (40 tys.), London (Kanada) (18 tys.).

Celem „Magazynu Kanada” jest przybliżenie widzom TVP Polonia unikalności Kanady związanej z Polakami, którzy tam mieszkają. Historią ich emigracji, osiedlania się czy wpływu na rozwój oraz życie tego ogromnego kraju. Autor programu, mieszkający w Kanadzie - Wacław Kujbida, w każdym z odcinków przedstawi aktualne wydarzenia z życia polonii kanadyjskiej. Pokaże widzom ciekawe miejsca, ślady oraz historie związane z polskim osadnictwem w Kanadzie. Zaprezentuje interesujące sylwetki Polaków żyjących w „kraju klonowego liścia”. Wyjaśni, na czym polegają unikalne, nieznane dotychczas aspekty Kanady. Zaprezentuje folklor i kulturę - bezpośrednio związane z Polonią. Polonijnych artystów oraz ich dzieła, a także polonijnych przedsiębiorców i ich biznesy.

Premierowe wydanie programu „Magazyn Kanada” w czwartki  o godz. 19:25, piątki o godzinie 0:50 oraz poniedziałki o godz. 5:35 w TVP Polonia. /co dwa tygodnie/

W najbliższym czasie TVP Polonia planuje uruchomić kolejne magazyny polonijne.

„Magazyn Kanada - Polacy z kraju klonowego liścia” - tematy drugiego wydania

- 1050-Lecie Chrztu Polski - reportaż z uroczystości odsłonięcia tablic pamiątkowej

- Konsulat w Montrealu - reportaż o historii zamknięcia starej placówki konsularnej, tymczasowych dyżurach konsularnych i mającym nastąpić odzyskaniu staraniem Polonii i MSZ siedziby Konsulatu Generalnego RP w Montrealu.

- Ambasador - rozmowa z nowym, Pełnomocnym i Nadzwyczajnym Ambasadorem RP w Kanadzie, dr Andrzejem Kurnickim.

- Co o nas myślą -  sonda wśród Kanadyjczyków na temat Polski i Polaków młodego pokolenia.

Emisja dziś - 12.10.2017, godz. 19:25 | pt. godz. 0:50 | Pon. godz. 5:35 w TVP Polonia

reklama
reklama