Kino Retro „Doktór Murek”
.

Scenariusz powstał na kanwie dwóch powieści Doktór Murek i Drugie życie doktora Murka Tadeusza Dołęgi - Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Książki w zjadliwie ironiczny sposób ukazują upadek młodego uczciwego urzędnika, który w wyniku intryg traci pracę i zostaje kryminalistą.

Scenariusz powstał na kanwie dwóch powieści Doktór Murek i Drugie życie doktora Murka Tadeusza Dołęgi - Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Książki w zjadliwie ironiczny sposób ukazują upadek młodego uczciwego urzędnika, który w wyniku intryg traci pracę i zostaje kryminalistą. Zapowiedź wydania książek uwielbianego pisarza znalazła się także w specjalnej reklamie kinowej, którą wykupiło wydawnictwo licząc, słusznie, na dobre zyski ze sprzedaży. Niestety, nie obyło się bez ingerencji cenzury, która wycięła ze scenariusza mniej lub bardziej zakamuflowane uwagi krytyczne na temat ówczesnych stosunków społecznych. Reżyser bardziej skupił się na wątkach sensacyjnych, obsadzając w roli nietuzinkowego przestępcy znanego amanta Franciszka Brodniewicza. W rolach kobiecych zagrały utalentowane i piękne aktorki m.in. Nora Ney, która w plebiscycie w roku 1933 została wybrana królową polskiego ekranu, odbierając ten tytuł Jadwidze Smosarskiej.

Doktor Murek jest powszechnie szanowanym pracownikiem prowincjalnego magistratu, łagodnym człowiekiem o złotym sercu. W wyniku intryg traci posadę i zostaje bez dachu nad głową. W poszukiwaniu zarobku udaje się do Warszawy, jednak nie może tam znaleźć zatrudnienia i trafia do przytułku. Zarabia grosze, wynosząc śmieci. Nawiązuje kontakt ze stołecznym półświatkiem. Wspólnie z Czarnym Kazikiem, hersztem bandy przestępców, rabuje willę prezesa Czabrana. O względy Murka stara się kochanka Czarnego Kazika, Arleta. Zabija Kazika, aby móc wyrwać się z przestępczego świata i dalsze życie wieść wspólnie z Murkiem, jednak on kocha inną kobietę. Arleta popełnia samobójstwa, a Murek odtrącony przez ukochaną popada w obłęd.

Obsada: Franciszek Brodniewicz, Janina Wilczówna, Ina Benita, Jadwiga Andrzejewska, Nora Ney, Lidia Wysocka, Maria Żabczyńska

Emisja: 23.04. niedziela o godz. 5:55 + 14:40 w TVP Polonia

(1939) dramat, 84 min.

•    Reżyseria Juliusz Gardan
•    Scenariusz Tadeusz Dołęga-Mostowicz
•    Zdjęcia Seweryn Steinwurzel
•    Muzyka Władysław Szpilman

reklama
reklama